PILNE: Diesel w Polsce kosztuje już mniej niż 6 złotych! Tak tanio kierowcy nie tankowali od dawna

PILNE: Diesel w Polsce kosztuje już mniej niż 6 złotych! Tak tanio kierowcy nie tankowali od dawna

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Znakomicie rozpoczął się miesiąc luty, jeżeli chodzi o cenę za diesel. To wręcz zaskakujące jak szybko i jak znacząco tanieje to paliwo. Kierowcy mogą nawet nie dowierzać kiedy spojrzą, jaka obecnie jest średnia cena w hurcie za olej napędowy. A jest już mniejsza niż 6 złotych, a więc sprawdziły się zapowiedzi z przed kilku dni odnośnie tego, że bariera została złamana.

Diesel tanieje w oczach

ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

Różnica między olejem napędowym, a dieslem w hurcie wynosi już niecałe niemalże 65 groszy i jest jedną z najniższych od wielu tygodni. Już brakuje tylko 20 groszy w cenie detalicznej do tego, aby móc tankować olej napędowy poniżej kwoty 7 złotych. Teraz można zatem zadawać sobie pytanie, czy obniżki będą jeszcze tak długo trwać, że bariera zostanie i tutaj przełamana.

Oczywiście można cieszyć się z tego, że za tankowanie płacimy taniej niż w ostatnim czasie, ale trzeba pamiętać o jednym. Przy takich stawkach powinniśmy i tak płacić dużo, dużo mniej niż płacimy. To przynajmniej pokazuje nam historia, gdzie cena ropy i dolara pozwalała tankować paliwo niemalże o 2 złote taniej niż obecnie.

Teraz jak widać jest zupełnie inaczej i cena tankowanie jest niemalże dwukrotnie wyższa, niż kiedyś przy podobnych stawkach. Najpierw pandemia, a później działania wojenny Rosji dość mocno zmieniły świat pod względem tego, ile dziś wszystko kosztuje. A problem nie dotyka wyłącznie Polski, choć nasz kraj przy tak niskich zarobkach odczuwa wszystko najbardziej.

Stacje paliw spokojnie obniżają ceny

Choć wykresy pokazują jedno, to jednak stacje paliw dość spokojnie podchodzą do kwestii obniżek cen. W porównaniu z cenami hurtowymi na stacjach wciąż możemy zobaczyć wyższe ceny, a spadki są dość kosmetyczne. To też pokazuje, że łatwiej jest pozostawić wyższą marżę i czekać na wzrost ceny, niż balansować znacznie odważniej i radować, a następnie straszyć kierowców.

Początek lutego zatem zapowiada się dość spokojnie. Tym bardziej, że benzyna po ostatnim niewielkim wzroście ceny, także wyhamowała. Bacznie jednak wszyscy będą obserwowali to, co będzie działo się po 5 lutego, kiedy w życie wejdzie embargo. Jak znacząco zmieni to cenę ropy na giełdzie? Najdokładniejsza odpowiedź na to pytanie poznamy jednak za kilka tygodni.

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – LaRufi

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News