PILNE: Diesel w dół, benzyna w górę. Kolejne wyraźne roszady w cenach paliw na stacjach przed weekendem

PILNE: Diesel w dół, benzyna w górę. Kolejne wyraźne roszady w cenach paliw na stacjach przed weekendem

benzyna stacja paliw

Podaj dalej

Środek tygodnia przyniósł kolejne zamieszanie w cenie za diesel i benzynę na stacjach. Najnowsze zestawienie opłat pokazuje, że do normalności i zrozumienia tego co się dzieje, wciąż daleka droga. Ale jest jednak światełko w tunelu, które zwiastuje poprawę tego co przed nami. I miejmy nadzieję, że szybko ono nie zgaśnie, a wręcz przeciwnie – będzie coraz większy rozbłysk.

Diesel i benzyna niebawem potanieją, ale na razie…

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Diesel w ostatnim czasie tak drożał, że doszedł do rekordowego poziomu w cenie hurtowej. Na szczęście sytuacja zaczyna się odwracać i względem poprzedniego dnia paliwo to jest już tańsze o 10 groszy. Obecnie średnia cena w hurcie wynosi 7,30 zł/l, a więc po doliczeniu podatku paliwo powinno kosztować około 7,88 zł/l.

Z kolei benzyna w najnowszym zestawieniu poszła w górę, ale bardzo nieznacznie, bowiem o jeden grosz. Jej średnia cena to 7,16 zł/l, a więc z odpowiednim VAT koszt paliwa to 7,73 zł/. Wciąż jak widać ceny paliw balansują przed kwotą 8 złotych. Tak naprawdę ceny z którymi mamy do czynienia obecnie, były na podobnym poziomie na początku miesiąca, a więc sytuacja w dłuższej perspektywie nieznacznie się poprawiła.

Warto jeszcze wspomnieć co dzieje się z LPG. Bo tutaj sytuacja zaczyna być coraz bardziej rewelacyjna! Już nie tylko w hurcie, ale również na stacjach paliw widać coraz lepszą sytuację autogazu. Na wielu stacjach paliw cena zaczyna zbliżać się coraz wyraźniej do kwoty 3 złote. Jedno jest pewne – znacząco daleko do kwoty 4 złote, o której tak się mówiło.

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Ropa wyraźnie w dół

Coraz wyraźniej widać poprawę w cenie ropy. W środę z rana jest ona na poziomie 110 dolarów za baryłkę, a więc jest to poziom jaki miał miejsce w drugiej połowie maja. Wtedy jednak ceny paliw wyglądały inaczej niż wyglądają teraz. Pozostaje mieć nadzieje, że lada moment wrócą one do poziomu z tamtego okresu i nikt nie będzie chciał zarabiać na kierowcach.

To na pewno miłe zaskoczenie, że ropa tanieje, bo zapowiadano, że tuż przed wakacjami będzie coraz drożej. W ostatnich dniach notowane są jednak spadki, co powinno przełożyć się szybko na ceny paliw. Głośno zapowiadane obniżki wygląda na to, że przyjdą po prostu same od siebie, a nie będą efektem ludzkiego czynnika.

diesel ceny paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News