PILNE: Diesel w cenach hurtowych znów poszedł w górę. Nie tylko kierowcy odczują najbliższą podwyżkę

PILNE: Diesel w cenach hurtowych znów poszedł w górę. Nie tylko kierowcy odczują najbliższą podwyżkę

tankowanie diesel benzyna

Podaj dalej

Cena hurtowa za diesel w polskich rafineriach znów poszła w górę. Tym samym trzeba być przygotowanym na tym, że to po raz kolejny przełoży się na to, co płacimy na stacji paliw. Olej napędowy od pewnego czasu stał się droższy niż benzyna i różnica ta będzie się coraz bardziej zaznaczała.

Diesel będzie dalej droższy od benzyny

W porównaniu z ostatnim zestawieniem cen diesel podrożał o ponad 0,5 procent i kosztuje obecnie w sprzedaży hurtowej 4942,20 zł netto za 1000 litrów. Jest to większa kwota o 27,80 zł, niż przed tygodniem. W skali miesiąca olej napędowy zdrożał już aż o blisko 500 złotych! Jest to jeden z rekordowych wyników dla tego paliwa.

Patrząc na cały obecny rok to od 1 stycznia w sprzedaży hurtowej paliwa podrożały aż o 37 procent. Różnica między olejem napędowym a benzyną wynosi obecnie 145,80 zł netto. W tym tygodniu jest ona nieco większa, bowiem benzyna nieznacznie potaniała, z kolei diesel tak jak już informowaliśmy nieustannie drożeje.

Prognozy ceny paliw nieustannie pozostają mało optymistyczne dla kierowców. Drożejąca ropa także przyczyni się do tego, że zdrożeje nasze życie codziennie. Dowożenie towarów do sklepów i nie tylko zawsze odbija się wyłącznie na konsumentach. Już teraz widać, że większość produktów zdrożała i takie zjawisko będzie miało miejsce nieustannie.

Mało optymistyczne najbliższe miesiące

Nie ma co liczyć na to, że przez okres zimowy sytuacja ulegnie zmianie. Ropa naftowa cały czas drożeje na światowych rynkach, a jej produkcja nie będzie większa. Niestety rośnie na nią zapotrzebowanie, a to sprawia, że jest jej zbyt mało, aby zaspokoić popyt. W tego typu sytuacjach zawsze pojawia się zjawisko rosnących cen.

Ma to przyczynić się do tego, że ci najmniej zamożni będą po prostu rezygnować z towaru. Z kolei ci których będzie na to stać, dalej będą płacić za paliwo tyle, ile wyniesie stawka. Bogacą się na tym… najbogatsi w tym rząd. Ten na samej akcyzie zyskuje znacznie więcej, niż przy cenach paliw, które wynosiły 5 złotych. Mowa tutaj o kilku milardach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News