PILNE: Diesel po 8 złotych, a benzyna po 7 złotych. Ceny paliw idą w górę przez drożejącą ropę

PILNE: Diesel po 8 złotych, a benzyna po 7 złotych. Ceny paliw idą w górę przez drożejącą ropę

diesel lpg paliwo paliwa stacja paliw zabraknie brak

Podaj dalej

Kierowcy muszą szykować się na to, że diesel i benzyna zdrożeją. Jasny sygnał ku temu dała cena baryłki ropy, która właśnie osiągnęła swój najwyższy poziom od ponad półtora miesiąca. Tendencja od dwóch tygodni nieustannie pozostaje wzrostowa i można spodziewać się, że to nie koniec. Zbliżamy się zatem do cen, których nigdy więcej nie chcieliśmy już widzieć.

Diesel i benzyna w cenach jak z koszmaru?

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Średnie ceny paliw w Polsce pokazują, że bardzo niewiele brakuje do tego, aby benzyna osiągnęła 7 złotych, a diesel 8 złotych. Obecnie pierwsze wspomniane paliwo jest na poziomie 6,56 zł/l, a drugie 7,68 zł/l – dane z e-petrol.pl. Na domiar złego w środę ceny hurtowe paliw poszły w górę i obecnie są najwyższymi w tym roku.

Już zatem w najbliższych godzinach można spodziewać się, że diesel oraz benzyna zdrożeją. Trzeba być przygotowanym na to, że tankowanie będzie o około 10 droższy droższe na koniec tygodnia, niż cena na początku tego tygodnia. Sprawdzają się zatem przewidywania, które mówiły, że przez pierwsze dwa tygodnie będzie stabilnie na stacjach, a później paliwo zacznie drożeć.

W styczniu nie ma co się oszukiwać, ale bariery cenowe do poziomu 7 i 8 złotych nie zostaną przekroczone. Bardziej tego można spodziewać się w kolejnym miesiącu, co wydaje się obecnie niemal pewne. Zwłaszcza, że jak dobrze wiemy zmniejszy się podaż ropy, co zapewne dość szybko zostanie wykazane w cenie baryłki. Rozpoczyna się zatem proces podwyżek na stacjach, który tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa i jak daleko zajdzie.

benzyna diesel paliwo pis rząd dopłata tarcza ceny
fot. freepik

Ceny paliw znów dadzą w kość Polakom

Wyższe ceny paliw na pewno nie pomagają w wygaszeniu inflacji w Polsce, a wręcz przeszkadzają. Jeżeli benzyna, a zwłaszcza diesel będą drożeć, to wówczas w górę po raz kolejny mogą pójść ceny wszystkich produktów w sklepach. A trzeba pamiętać, że najnowsze badania pokazują, że jeszcze 60 procent firm, zamierza podnosić swoje ceny.

Droższe paliwo może nie tylko zachęcić do większych wzrostów, ale również do tego, że inni będą zmuszeni mimo wszystko podnieść swoje ceny. Tym samym karuzela większych wydatków wciąż będzie rosła, a trzeba pamiętać, że pensje niestety nie rosną równomiernie z wydatkami. Tym samym stajemy się coraz biedniejsi i trzeba liczyć się z każdą wydaną złotówką.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News