PILNE: Diesel oraz benzyna w 24h rekordowo zdrożały! Drogie tankowanie na stacjach paliw jeszcze przed weekendem

PILNE: Diesel oraz benzyna w 24h rekordowo zdrożały! Drogie tankowanie na stacjach paliw jeszcze przed weekendem

PILNE: Diesel oraz benzyna w 24h rekordowo zdrożały! Drogie tankowanie na stacjach paliw jeszcze przed weekendem

Podaj dalej

Tak dużej i gwałtownej podwyżki za diesel oraz benzynę nie było od dawna. To efekt tego co w ostatnich dniach dzieje się z dolarem i o czym informowaliśmy, w kontekście nadchodzących zmian w cenach. Dzieje się to tak szybko, jak można było przewidzieć i jeszcze przed weekendem zobaczymy dość znaczące zmiany na pylonach względem chociażby ostatniego poniedziałku.

Duża podwyżka za diesel i benzynę

paliwo ropa naftowa cena kursy walut dolar euro złoty
fot. freepik

W ciągu 24 godzin diesel podrożał aż o… 24 grosze w cenie hurtowej na litrze! Tak dużego wzrostu ceny w tak krótkim czasie praktycznie się nie notuje i można to uznać za jeden z rekordowych wyników. Stacje paliw będą musiały bardzo szybko wprowadzić korekty, bowiem na tej podwyżce się nie skończy. Do końca tygodnia łączny wzrost może przekroczyć nawet 50 groszy.

Nie lepiej wygląda sytuacja z benzyną, która przez ostatnie dwa miesiąca tylko lekko drgnęła czy to w dół, czy w górę. Tym bardziej można uznać, że teraz wystrzeliło ją niczym z procy. Dokładnie aż o 18 groszy i obecnie w cenie hurtowej wyceniana jest na 5,92 zł/l. Lada dzień cena 6,50 zł/l, a nawet powyżej tej wartości, na stacjach będzie czymś normalnym.

Efekt dolara, który przekroczył 5 złotych, a obecnie oscyluje w okolicach tej kwoty, jest jedną z przyczyn tak dużych podwyżek. Niestety, ale to właśnie w tej walucie dokonywany jest zakup surowca, a więc podwyżka następuje z przyczyn ”naturalnych”. Słaba wartość złotówki jest i będzie mocno odczuwalna, a niestety sytuacja na dniach może się tylko pogorszyć.

benzyna diesel paliwa paliwo brak stacje
fot. freepik

Jest też druga zła informacja

W ostatnich godzinach również ropa Brent podrożała o około 5 dolarów, co niestety odczujemy także w kolejnych dniach. Trzeba być przygotowanym na to, że cena za diesel i benzynę na początku października znacząco wzrośnie i wróci do tego, co było wcześniej. Czyli olej napędowy będzie krążył około 7,70 zł. a PB95 w okolicach 7 złotych. A przynajmniej w tym stosunkowo dobrym i początkowym scenariuszu.

Niestety, ale trzeba powiedzieć sobie wprost, że wraca koszmar związany z tankowaniem, jakiego już doświadczaliśmy. A jako, że nadchodzi okres zimowy, to tym bardziej ciężko będzie szukać światełka w tunelu, jeżeli chodzi o poprawę sytuacji. Trzeba być przygotowanym na to, że ceny paliw będą wysokie i znów mocno uderzą w kieszeń kierowców.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News