PILNE: Diesel na stacjach odnotuje spadek ceny paliwa! To pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy

PILNE: Diesel na stacjach odnotuje spadek ceny paliwa! To pierwsza taka sytuacja od wielu miesięcy

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Dla kierowców tankujących paliwo typu diesel, to informacja na jaką czekali od dawna. Olej napędowy odnotował spadek ceny w rafineriach, a co za tym idzie jest realna szansa na to, że odczujemy to w trakcie tankowania. Takiej sytuacji nie było już od dawna, co na pewno może ucieszyć wielu kierowców. Czy to jednak, aby na pewno początek czegoś dobrego?

Cena za diesel w hurcie spadła

Patrząc na cenę hurtową za olej napędowy, ten potaniał o 0,82 procent. Jak zauważają eksperci, taka sytuacja nie miała już miejsca bardzo dawno. Pytanie teraz jest jednak takie, że realnie ma szanse przełożyć się to ceny przy dystrybutorach. Zdaniem ekspertów jest szansa na to, ale taka sytuacja musiałaby się dłużej utrzymać.

W innym przypadku różnica zostanie po prostu wchłonięta przez stacje, która traci obecnie na tankowaniu. Diesel ma mocno obniżoną cenę z racji tego, że stacje nie nakładają na niego marży. Tym samym będą miały okazję do tego, aby zostawić cenę jaka jest obecnie, a tym samym zarobić, ”ukrywając” różnicę.

Zresztą i tak coraz głośniej mówi się o tym, że stacje paliw tak długo nie będą w stanie prowadzić biznesów. Nawet jeżeli nic by się nie zmieniało na rynku ropy i hurcie, to i tak będą w końcu zmuszone nałożyć marżę. Sytuacja jaka trwa obecnie, trwa po prostu zbyt długo i praktycznie patrząc na historię, nigdy tak długo nie miało to miejsca.

Paliwa obniżają cenę jak mogę

Już od kilku tygodni czekamy na to, aż ceny paliw w końcu przekroczą 6 złotych za litr. Diesel i benzyna jest już na samej granicy, bowiem kolejno średnia w Polsce wynosi 5,98 zł/l i 5,99 zł/l. Prawdopodobnie ten tydzień będzie w końcu tym ”długo wyczekiwanym”, kiedy to historyczna bariera pęknie. Niestety to żaden powód do dumy dla kraju, ani też powód do zadowolenia dla kierowców.

Obniżki cen w hurcie pozwalają jednak wierzyć w to, że nawet jeżeli pierwsza liczba z przodu się zmieni, to szybko powróci do tego co było wcześniej. Potrzeba jednak większej ciągłości w tego typu sytuacjach, aby kierowcy mogli to naprawdę realnie odczuć. Wiele zależy także od tego jak wiele zmieni się na światowym rynku. A o to są wciąż największe obawy w kontekście cen ropy i problemów związanych z energią.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News