PILNE: Diesel mocno podrożał przez weekend! Lada moment będzie jeszcze drożej. Ile zapłacimy?

PILNE: Diesel mocno podrożał przez weekend! Lada moment będzie jeszcze drożej. Ile zapłacimy?

ceny paliw diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Minął weekend, a wraz z nim nastała kolejna podwyżka za diesel w Polsce. I to niemała, bowiem nie mówimy tutaj ledwie o kilku gorszych, a o kilkudziesięciu groszach. To oznacza, że lada moment stacje paliw będzie musiały dość wyraźnie podnieść cenę, którą przecież nie tak dawno podnosiły. Nie będzie to jednak ostatnia podwyżka.

Cena za diesel znów szybko rośnie

diesel ceny paliw
fot. freepik

Od piątku do poniedziałku cena za diesel w hurcie zdrożała aż o 33 grosze na litrze. Obecnie zatem trzeba mówić o wartości 6,49 zł/l bez podatku VAT i marży. Sumując już jednak wszystkie wartości nie ma mowy o tym, aby cena była niższa niż 7 złotych, czy nawet do niej dochodziła. Ale stacje paliw były przygotowane na tego typu sytuację.

Przez kilka najbliższych dni niekoniecznie muszą podnosić tak gwałtownie cenę tego paliwa, jak robiły to jeszcze na początku marca. Dlaczego tak będzie się działo? Bowiem… nie obniżyły jej odpowiednio nisko wcześniej. Tym samym jest pewien zapas, który pozwala zachować obecną stawkę, bądź jeszcze nieznacznie ją podnosić.

Średnia cena za diesel z ubiegłego tygodnia wskazywała 7,60 zł/l, a prognozy na ten tydzień zapowiadały lekką obniżkę. Tego drugiego na pewno już nie będzie, ale do środy-czwartku, ceny mogą trzymać się jeszcze w okolicach obecnych stawek. Kwestia tego jak będzie dalej zachowywała się ropa na giełdzie, a jak na razie wciąż widać tendencję zwyżkową.

paliwo diesel benzyna
fot. pixabay

Będzie 8 złotych za olej napędowy

Jeżeli ropa na giełdzie wzrośnie do wartości ponad 120 dolarów, znów na stacjach paliw spotkamy ceny w okolicach 8 złotych za litr. Do tego poziomu brakuje już niecałych 10 dolarów. Broni nas trochę przed większymi podwyżkami na pewno mocniejsza złotówka, na tle euro czy dolara. Z początku marca nie miała ona aż takiej wartości, jaką ma teraz. To na pewno działa na korzyść.

Jedno jest pewne – warto tankować wcześniej i nie zwlekać z tym. Każdy dzień może pozwolić zaoszczędzić kilka złotych, bądź kilkadziesiąt. Cena za diesel będzie się z dnia na dzień podnosiła, gdyż nic nie wskazuje na to, że cena za ropę będzie spadać. Wręcz przecienie – najgorze zdaniem wielu analityków dopiero przed nami.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News