PILNE: Diesel kosztuje już poniżej 7 złotych! Bariera na stacjach paliw została w końcu przełamana

PILNE: Diesel kosztuje już poniżej 7 złotych! Bariera na stacjach paliw została w końcu przełamana

diesel paliwo tankowanie

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mogą płacić już za diesel poniżej 7 złotych. Długo czekaliśmy aż pojawi się szóstka z przodu na tym paliwie, ale nareszcie doczekaliśmy tego momentu. To bardzo dobra informacja nie tylko dla kierowców posiadających silnik wysokoprężny. To także dobra informacja dla całej gospodarki, która niejako opiera się na tym paliwie.

Diesel za 6,99 zł/l i mniej

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Średnia cena hurtowa za diesel w Polsce wynosi 6,45 zł/l na dzień 6 kwietnia. W rzeczywistości oznacza to, że koszt tego paliwa wynika 6,96 zł/l, gdy dodamy do tego potrzebny VAT. Taka cena to znakomita informacja zwłaszcza dla mniejszych stacji paliw i tych znajdujących się przy centrach handlowych. To one zapewne jako pierwsze wyświetlą cenę 6,99 zł/l, a później nawet i mniejszą.

Po jednodniowej podwyżce tego paliwa kolejny dzień przyniósł jeszcze większą obniżkę. To właśnie dzięki temu cena za diesel w końcu spadła poniżej 7 złotych. Oczywiście na razie dzieje się to wyłącznie w hurcie, zatem na stacjach paliw efekt tego nastąpi za kilka dni. O ile do tego czasu nie nastąpi nic, co przyczyni się do wzrostu ceny.

Istotne dla ceny tego paliwa będzie to, jak będzie zachowywała się ropa na giełdzie. Najlepiej, gdyby cena cały czas utrzymywała się na poziomie lekko powyżej 100 dolarów. Nie wspominając o tym, że czymś pięknym byłoby to, gdyby w końcu udało się po dłuższym czasie zejść poniżej tej wartości. Wtedy diesel byłby jeszcze tańszy i pewniejsza stałaby się cena za diesel poniżej 6,99 zł/l na większości stacji paliw.

diesla diesel benzyna
fot. freepik

Kluczowy moment z cenami paliw

Najbliższe dni pokażą w jakim kierunku będą zmierzać ceny paliw na stacjach. Prognozy analityków są naprawdę przeróżne, a ci sami przyznają, że ciężko wskazać pewną linię, a opierać się można wyłącznie na przesłankach. Bo nikt tak naprawdę nie wie, czy Unia Europejska zdecyduje o całkowitym pożegnaniu się z rosyjską ropą.

Jeżeli tak się stanie, przez pewien czas diesel i benzyna znów mogą zdrożeć. I tak do momentu, aż nie ustabilizuje się sytuacja polityczna z kwestią umów i gwarancji dostaw z innych krajów. Największym problemem w kwestii cen, wciąż pozostaje bowiem ropa i jej dostawy. Ciężko bowiem o zagwarantowania odpowiedniego zapotrzebowania dla każdego kraju.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News