PILNE: Diesel kosztuje już 6 tysięcy złotych! Ta cena to wariactwo, a to dopiero początek

PILNE: Diesel kosztuje już 6 tysięcy złotych! Ta cena to wariactwo, a to dopiero początek

diesel paliwo ceny

Podaj dalej

Coraz bardziej dramatycznie wygląda sytuacja dla kierowców tankujących diesel. Już nie można powiedzieć, że cena paliwo idzie w górę, bowiem ona wręcz szybuje. Średnia cena hurtowa za olej napędowy w Polsce zbliża się do kwoty 6 tysięcy złotych! Ba, jedna z hurtownii już sprzedaje powyżej tej kwoty. Jest coraz gorzej na rynku paliw.

Rekordowe ceny za diesel

paliwo benzyna diesel tankowanie
(fot) freepik

Obecnie średnia cena za diesel w Polsce wynosi 5 tys. 809 złotych – stan na 2 marca. A jeszcze 1 marca cena będzie wynosiła 5 tys. 527 złotych. Dla przykładu 11 lutego, a więc stosunkowo niedawno średnia cena wynosiła 4 tysiące 994 złote. To niemal tysiąc złotych za m3 więcej niż niecałe trzy tygodnie temu!

Oznacza to, że po doliczeniu 8 procent VAT koszt paliwa będzie wynosił na dzień dzisiejszy 6,28 zł/l. A trzeba pamiętać, że do tego stacje paliw muszą doliczyć jeszcze marżę, aby coś na siebie zarobić. Krótko mówiąc na dzień dzisiejszy olej napędowy w Polsce kosztuje 6,50 zł/l. I tak wygląda niestety rzeczywistość.

Ciekawostką może być fakt, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna przy tej cenie hurtowej diesel kosztowałby 7,15 zł! Oczywiście bez marży. Sytuacja na rynku paliw jest zatem dramatyczna, a to nie koniec wszystkiego złego co nas czeka. Cena ropy dalej idzie w górę, a za tym w górę będą szły ceny hurtowe.

diesel benzyna paliwo
(fot) freepik

Inflacja mocno poszybuje przez to w górę

Taka sytuacja zwiastuje tylko jedno. Rosnące ceny paliw, to rosnące ceny produktów w sklepach, a zatem napędza się inflacja na nowo. Efekt tego może być taki, że odczujemy to wszyscy przy kasach w każdym sklepie. Drugi kwartał miesiąca nie zapowiada się pod tym względem dobrze, choć tak naprawdę zaczniemy to odczuwać lada moment.

Benzyna podąża podobnym krokiem, ale biorąc pod uwagę powyższe ceny, jest kilka, kilkadziesiąt groszy tańsza. Ale idzie tym samym torem i także drożeje w równym tempie. Broni się jak zawsze tylko LPG, które jak zawsze gra w zupełnie innej lidze.

stacja paliw benzyna paliwo diesel
(fot) freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News