PILNE: Diesel już po prawie 8 złotych w hurcie! W cenie detalicznej na stacji paliw oznacza to jedno

PILNE: Diesel już po prawie 8 złotych w hurcie! W cenie detalicznej na stacji paliw oznacza to jedno

diesel ceny paliw

Podaj dalej

Diesel potrzebował zaledwie dobę, aby tak znacząco podrożeć. Jeszcze wczoraj informowaliśmy o jego cenie i tego skutkach na stacjach paliw. Po 24 godzinach wszystko jest już kompletnie nieaktualne, bowiem cena hurtowa oleju napędowego znów powędrowała wysoko w górę. Teraz 8 złotych to już nie cena detaliczna, a hurtowa!

Ile kosztuje diesel?

diesel benzyna stacja
fot. freepik

Obecnie cena hurtowa za diesel wynosi w przeliczeniu na litr 7 złotych i 70 groszy. W cenie hurtowej względem wczoraj podrożała aż o 420 złotych za m3. Na dzień dzisiejszy mówimy już zatem o cenie 8 złotych 31 groszy za litr paliwa, plus marża. A więc olej napędowy nie powinien być tańszy, niż 8,50 zł/l

Ceny na stacjach paliw nie zmieniają się już z dnia na dzień. Wszyscy doskonale widzą, że potrafią się one zmienić nawet i kilka razy dziennie. Wieczorem, a najpóźniej w czwartek z rana już na większość stacji paliw w Polsce pojawi się cena powyżej 8 złotych za diesel. Kolejna bariera zatem zostanie przełamana bez większych problemów.

Podobnie zresztą może być z kolejną – 9 złotych, patrząc na wręcz chorą dynamikę rosnącej ceny. Tylko w 9 dni w hurcie diesel w Polsce zdrożał aż o ponad 2 200 złotych! To oznacza dla kierowcy cenę 2,20 zł/l, a do tego VAT oraz marża. To wręcz historyczna chwila, która tak naprawdę nigdy nie powinna mieć miejsca.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Kiedy olej napędowy po 10 złotych?

Jeżeli dynamika rosnących cen zostanie zachowana, to niebawem kierowcy zapłacą za litr paliwa ponad 10 złotych. I wiele na to wskazuje, że tak właśnie będzie i to całkiem możliwe, że już w tym miesiącu. A jeżeli nie w tym to w kwietniu na pewno. Musi się stać coś wyjątkowego, aby zatrzymać te rosnące ceny. Na razie jednak nie ma ku temu żadnych przesłanek.

Z naszej strony możemy doradzić tylko, aby tankować jak najwcześniej. Ale i to nie uchroni nikogo przed późniejszymi wydatkami. To tylko tak naprawdę chwilowe i względnie niewielka oszczędność. Realnie i tak przyjdzie nam wszystkim wydawać ogromne pieniądze za tankowanie. Diesel drożeje w zastraszającym tempie.

ceny paliw diesel benzyna
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News