PILNE: Diesel już nie jest najdroższym paliwem w Polsce. Benzyna wskakuje na pozycję lidera

PILNE: Diesel już nie jest najdroższym paliwem w Polsce. Benzyna wskakuje na pozycję lidera

diesel benzyna ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Stało się to, co już zapowiadane było od kilku dni. Diesel nie dzierży już miana najdroższego paliwa w Polsce. Po raz kolejny na czoło wysunęła się benzyna, która w średniej cenie hurtowej od czwartku ma wyższą wartość. Cieszyć może jedynie to, że do zamiany doszło na stosonkowo niższej wartości, niż ostatnio pokazywały statystyki.

Diesel spadł na drugie miejsce, czyli ostatnie

diesel benzyna paliwo ceny paliw
Freepik

Olej napędowy zawsze uchodził za tańsze paliwo od benzyny i w zasadzie przez wiele lat tak było. Dopiero tak naprawdę ostatnie lata wprowadziły tutaj więcej zamieszania, że dziś ciężko wskazać co na dłuższą metę jest tańsze, a co droższe. Do takich zamian w najbliższych miesiącach zapewne będzie dochodziło często. Pytanie tylko na jakim poziomie ceny, te zamiany będą dotykały kierowców.

Na dzień dzisiejszy diesel jest droższy od benzyny o… jeden grosz. Ale w przypadku tego paliwa trzeba zwrócić uwagę na zupełnie coś innego. Od kilku dni jego cena cały czas spada i to znacząco. Z poziomu 7,38 zł/l, jaki był nieco ponad tydzień temu, dziś mamy już 7,14 zł/l. Mowa oczywiście o cenach bez podatku i bez marży. Jest zatem dość wyraźna tendencja spadkowa.

Koniec końców oba paliwa w Polsce kosztują praktycznie 7,71 zł/l bez marży. Wciąż zatem tak naprawdę ich cena jest dość wysoka i bliska 8 złotych. Mimo spadków tak naprawdę ciężko odczuć w portfelu, że tankowanie stało się tańsze. Patrząc na ostatni dzień czerwca ceny są dość ”optymalne” i pozostaje pytanie, co przyniesie lipiec. A to statystycznie jeden z najdroższych miesiąców. Pocieszyć może fakt, że wraz z końcem lipca ceny zawsze zaczynały spadać.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Cisza przed burzą

Na razie z cenami paliw sytuacja można powiedzieć, że się unormowała. Ropa znajduje się na poziomie między 100 a 115 dolarów i cały czas między tymi wartościami balansuje. Wciąż jednak jest problem z dolarem, a więc słabą złotówką, która mimo wielu ruchów nie jest w stanie się wzmocnić. Nawet podnoszenie stóp procentowych nie pomaga, a to już niestety zły prognostyk na kolejne tygodnie.

Najważniejsze w tym wszystkim, że diesel tanieje, bo to kluczowe paliwo dla naszych portfeli. I mowa tutaj o wszystkich osobach, także tych którzy nie posiadają samochodów. Niższa cena za paliwo wpływa na to, że na co dzień wydajemy mniej, płacąc mniej za wszystko. Oczywiście na efekt tego przyjdzie poczekać jeszcze długo. Bo i sama cena musi dużo znaczniej spaść.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News