PILNE: Diesel już droższy o 50 groszy w trzy dni! Co dalej? Ile będzie kosztował na stacjach paliw?

PILNE: Diesel już droższy o 50 groszy w trzy dni! Co dalej? Ile będzie kosztował na stacjach paliw?

diesel olej napedowy

Podaj dalej

Źle, a nawet bardzo źle zaczyna wyglądać sytuacja, patrząc na diesel. Zaledwie trzy dni wystarczyły do tego, aby paliwo to zdrożało o blisko 50 groszy na stacjach paliw w Polsce. Widok wzrostu ceny nie napawa nikogo optymizmem, zwłaszcza, że mówimy o paliwie kluczowym dla cen praktycznie wszystkich produktów w Polsce.

Diesel wywoła na nowo kryzys

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik.pl

Jeszcze we wtorek średnia cena hurtowa za diesel w Polsce wynosiła 6,23 zł/l, a w piątek jest to już kwota 6,66 zł/l. Obecnie po doliczeniu do tej kwoty jeszcze podatku, cena nie może być mniejsza niż 7,18 zł/l. Kwestia tego ile dana stacja doliczy sobie marży za to paliwo, ale na dzień dzisiejszy można spodziewać się cen na poziomie 7,30-7,40 zł/l.

Warto mieć na uwadze, że mówimy tutaj o dniu 15 kwietnia, bo po świętach zapewne będzie to już jeszcze inna rzeczywistość. Zwłaszcza, że cena ropy na giełdzie dalej rośnie i przekracza już poziom 110 dolarów za baryłkę. Coraz bliżej jesteśmy przekroczenia kwoty 7,50 zł/l, a więc zbliżania się do 8 złotych. A przecież dopiero co cieszyliśmy się z tego, że płacimy poniżej 7 złotych, a było to w poniedziałek.

Nie ma jak na razie ratunku dla polskich kierowców, ale i nie tylko nich. Wyższe ceny za diesel pociągną na nowo wzrosty cen w sklepach wszystkich produktów, a i sama inflacja nie ma pretekstu by wyhamować. Do tego odbije się to znów na kredytobiorcach, którym znów trzeba będzie podnieść stopy procentowe. To tzw. efekt domina, który trafia w kolejne rzeczy i dotyka ludzi z wielu stron życia codziennego.

diesla diesel benzyna
fot. freepik.pl

Olej napędowy po 8 złotych? Nie można wykluczyć

Jeżeli temp wzrostu będzie stosunkowo utrzymane, to majówka może przywitać nas najwyższą ceną paliw w historii Polski. Diesel dobije do kwoty 8 złotych za litr! I nawet jeżeli nie będzie to początek kolejnego miesiąca to w samym maju taki scenariusz jest bardzo rzeczywisty. Zwłaszcza, że analitycy tylko i wyłącznie zapowiadają dalsze podwyżki ceny paliw.

Po raz kolejny kierowcy muszą spojrzeć na budżety domowe i przygotować je na to, ze paliwo może pochłonąć jego znaczną część. Dwa tankowania w miesiącu praktycznie dadzą kwotę bliską tysiąca złotych! Dla wielu Polaków to więcej niż jedna trzecia kwoty całego miesięcznego wynagrodzenia. To pokazuje, że sytuacja nie jest prosta.

benzyna diesel paliwo
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News