PILNE: Diesel jako paliwo niebawem zmieni kolor na stacji paliw. Czy każdy silnik sobie z tym poradzi?

PILNE: Diesel jako paliwo niebawem zmieni kolor na stacji paliw. Czy każdy silnik sobie z tym poradzi?

tankowanie diesel paliwo

Podaj dalej

Tankując diesel zastanawialiście się kiedyś jaki kolor ma naprawdę to paliwo? Prawdę powiedziawszy nawet jeżeli znacie odpowiedź, bo udało wam się raz czy kilka razy zobaczyć, może być ona błędna. Olej napędowy ma to do siebie, że zmienia swoją barwę, a wpływ na to ma kilka czynników. Jak zatem rozpoznać, który jest dobry, a który nie.

Kolor jaki ma diesel wiele powie

Skoro tankujemy paliwo na stacji paliw mamy wręcz gwarantowaną pewność, że jest ono dobre. I tutaj kolor nie ma żadnego znaczenia. Na wielu forach można wyczytać wiele pytań odnośnie barwy, bowiem ta bardzo często się różni. Wiedzą to osoby tankujące do kanistrów na różnych stacjach paliw. Spotkali już bowiem wiele z podstawowych odcieni.

Tak, diesel ma różny kolor, a wynika to z niczego innego jak ze stosowanych uszlachetniaczy przez stacje paliw. Zwłaszcza w okresie w który wchodzimy teraz i paliwo będzie miało nieco inne właściwości. Kolor oleju napędowego w zimie może się różnić w zależności od składu, parametrów będących pochodną kompozycji paliwa, a także temperatury otoczenia.

Także dodatki z biopaliwa, które są dodawane w odpowiednich proporcjach przyczyniają się do zmiany koloru. Warto pamiętać, że do pewnej ilości to wciąż pozostaje ten sam diesel, jaki tankujemy. Dopiero powyżej określonego progu procentowego takie paliwo stałoby się wówczas biopaliwem. Ale musiałoby one być odpowiednio oznaczone na dystrybutorze.

Olej napędowy dobry i bardzo dobry

Nawet na jednej stacji paliw możemy spotkać się z tym, że np. olej napędowy zwykły i ten lepszy, różni się kolorami. To normalna rzecz, bowiem ten lepszy, a więc i droższy, ma inną mieszankę uszlachetniaczy. Na przykład może być odporny bardziej na niższe temperatury. Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na nasz silnik, jeżeli jeden diesel zmieszamy z drugim.

Najważniejsze, aby tankować paliwo dobrej jakości, a współcześnie ciężko znaleźć przypadki, aby stacje paliw takiego nie oferowały.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News