PILNE: Diesel i benzynę zbyt długo się tankuje? W tym przypadku będzie to trwało znacznie szybciej

PILNE: Diesel i benzynę zbyt długo się tankuje? W tym przypadku będzie to trwało znacznie szybciej

diesel paliwo benzyna

Podaj dalej

Wszyscy doskonale wiemy, ile trzeba poświęcić czasu, aby zatankować diesel czy benzynę. Oczywiście nie trwa to bardzo długo, ale przy pełnym baku trzeba odstać dłuższą chwilę przy dystrybutorze. W porównaniu jednak z ładowaniem samochodu elektrycznego to chwila, niczym mrugnięcie okiem. Ale niebawem role mogą się odwrócić!

Ładowanie krótsze niż tankuje się diesel czy benzynę

diesel benzyna paliwo

Rewolucja jak to często bywa nadchodzi z Chin. Tamtejszy producent baterii CATL poinformował o wprowadzeniu nowej usługi, która pozwala na… wymianę baterii! Nie trzeba jeździć, szukać ładowarki, przy której trzeba odstać swoje. Powstaną specjalne ”stacje” na których w pełni automatyczny system wymieni baterie w mniej niż minutę! Jeżeli pojazd ma ich więcej, wymieni taką ilość jaką potrzeba.

Rzecz jasna nie każdy będzie mógł z tego skorzystać, a tylko te osoby które posiadają dany samochód danego producenta. Mimo wszystko rozwiązanie wydaje się rewolucyjne. Można śmiało zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś wpadł na to dopiero teraz! Zdecydowanie lepiej kierowcom będzie podjeżdżać i szybko wymieniać baterie, niż je ciągle ładować samemu. Kiedyś będzie można opowiadać wnukom jak tankowało się diesel czy benzynę, a jak teraz wygląda wizyta na stacji.

Producenci powinni pomyśleć już dawno o tego typu rozwiązaniu. I na pewno powinni to szybko zrobić! Zapewne zachęciłoby to znacznie więcej osób do kupienia samochodu elektrycznego, niż teraz. Nie ma co się oszukiwać, że długie i kłopotliwe łądowanie to wciąż największy mankament rewolucji motoryzacyjnej. Z ciekawością będzie się obserwowało ruchy europejskich producentów. Pytanie tylko, jak przekalkuluje im się to na koszty. Inwestycja wydaje się jednak w pełni opłacalna.

ceny paliw diesel

Samochód przyszłości nadchodzi

Jak na razie pod taki system będzie przygotowany jeden samochód – Betsune NAT. To minivan, który zapoczątkuje tego typu sposób ”tankowania”. Ale Chen Weifeng, dyrektor generalny CAES zapowiedział, że lada moment pojawią się inne modele, które zapoczątkują tego typu rozwiązanie. I właśnie ono może przynieść sukces firmie.

Niewątpliwie takie rozwiązanie to plus dla stacji paliw – oczywiście patrząc przyszłościowo. Będą mogły one na swoim terenie montować tego typu punkty, które łatwo pozwolą na wymianę baterii. Co za tym idzie, nie tylko diesel, benzyna i LPG będą mogły być w ofercie.

paliwo diesel benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News