PILNE: Diesel i benzyna zdrożeją o 50 groszy. Taki wzrost cen przewidziany był tylko w czarnych scenariuszach

PILNE: Diesel i benzyna zdrożeją o 50 groszy. Taki wzrost cen przewidziany był tylko w czarnych scenariuszach

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Kolejne wzrosty cen za diesel i benzynę nikogo już nie dziwią. Na domiar złego wygląda na to, że w miesiąc ponad połowa z tarczy antyinflacyjnej zostanie wchłonięta przez drożejącą ropę. Wiele wskazuje na to, że zgodnie z prognozami z końcem marca powrócimy do ceny paliw z końca stycznia. Zatem tych, które obowiązywały przed obniżkami.

Duży skok ceny w lutym za diesel i benzynę

tankowanie paliwo diesel

Luty to krótki miesiąc, ale nie przeszkadza to w tym, aby zobaczyć jak szybko rosną ceny paliw. Z tygodnia na tydzień widzimy jak benzyna i diesel drożeje na stacjach o kilka, a czasem o kilkadziesiąt groszy. Już dziś wiadomo, że na koniec miesiąca na niektórych stacjach różnica wynieść może 50 groszy względem 1 lutego.

Obecnie 95-tka i olej napędowy wyceniane sa kolejno na 5,31 i 5,36 zł/l. To jednak średnie ceny paliw, a odchylenia jak zauważają eksperci są bardzo duże. Na jednej stacji można zatankować diesel za 5,25 zł/l, a na innej właściciele wołają sobie nawet po 5,50 zł/l. Niektórym stacjom łatwo podnosić ceny, gdy wokół nie ma konkurencji i mogą narzucić swoją cenę.

Druga połowa lutego ma przynieść większe podwyżki na stacjach, a to także za sprawą podwyżek ceny ropy. Ta jak wiadomo drożeje nieustannie i koniec końców nieustannie przekłada się to na to, co widzimy na stacjach. Obecnie baryłka ropy wyceniana jest w granicach blisko 95 dolarów. To kolejny miesiąc, a w zasadzie tydzień, gdzie jej cena poszła w górę.

diesel paliwo tankowanie

Broni się tylko LPG

Patrząc na diesel i benzynę, najlepiej w tym wszystkim odnajduje się LPG. Jego cena wciąż pozostaje stosunkowo wyższa niż powinna być, ale autogaz i tak jest tani. Powinien być jeszcze tańszy, bowiem jego cena hurtowa nieustannie maleje. Przy jednak rosnących cenach za pozostałe paliwa, łatwiej narzucać marżę właśnie na LPG, niż na pozostałe paliwa.

Kierowcy jeżdżący na LPG, którzy nie napełnili pełnego baku paliwa 1 lutego przespali najlepszy moment. Wciąż jednak mogą naprawić swój błąd, choć po nieco wyższej cenie. Ale trzeba mieć na uwadze, że benzyna będzie tylko drożała, więc lepiej to zrobić wcześniej niż później. Zwłaszcza, że posiadając instalację gazową, trzeba posiadać także właśnie benzynę, aby móc skutecznie odpalać samochód.

dystrybutor paliwo silnik diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News