PILNE: Diesel i benzyna z ograniczeniem sprzedaży w Polsce? To może okazać się historyczna decyzja dla stacji paliw

PILNE: Diesel i benzyna z ograniczeniem sprzedaży w Polsce? To może okazać się historyczna decyzja dla stacji paliw

diesel benzyna stacja paliw

Podaj dalej

W czwartek może zapaść kluczowa decyzja, jeżeli chodzi o diesel i benzynę na stacjach paliw. Bardzo prawdopodobne jest to, że zmaleje wydobycie ropy przez kraje OPEC+. Jeżeli tak się stanie może to wywołać kryzys na rynku paliw, bowiem ropy będzie jeszcze znacznie mniej, niż jej potrzeba. Czy możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na tankowanie na stacji paliw?

Diesel i benzyna będą miały niedobory?

Jak doskonale wiadomo na świecie są duże niedobory ropy. Wynika to ze świadomej decyzji krajów, które je wydobywają. Z tego powodu cena za diesel i benzynę bije rekordy w wielu krajach na świecie. OPEC+ bardzo skrupulatnie zwiększa wydobycie z miesiąca na miesiąc, ale najnowsze informacje budzą ogromny niepokój.

Wedle nieoficjalnych informacji planowane jest zmniejszenie wydobycia! To przyczyni się do tego, że baryłka ropy nie spadnie z ceny i wciąż będzie wartą odpowiednią sumę. Ma to być kwota, która nie doprowadzi do kryzysu, jaki miał miejsce w ubiegłym roku. Niestety sprawi to, że wydobycie będzie znacznie mniejsze i mniej będzie ropy na świecie.

A warto podkreślić, że największe kraje na świecie uwolniły swoje zapasy w ostatnim czasie. W ten sposób chciały doprowadzić do obniżenia cen na swoich stacjach paliw. To także był krok do ratowania gospodarki w swoich krajach. Jak wiadomo duże ceny za paliwo przyczyniają się do zwiększenia inflacji. I taka sytuacja ma miejsce w wielu krajach na świecie.

Branie paliwa na stacjach?

Ogłoszenie zmniejszenia wydobycia przez kraje OPEC+ może doprowadzić do szaleństwa w cenie. Może okazać się, że po ogłoszeniu decyzji cena za baryłkę ropy gwałtownie pójdzie w górę. To z kolei przełoży się na to, że diesel i benzyna w najbliższym czasie podrożeje. Im większy popyt, a mniejsza podaż, tym większa cena za produkt.

Trudno jednak uwierzyć w to, że w którymś kraju, w tym w Polsce, powstaną limity związane z tankowaniem. Kierowcy wciąż mają możliwość wlewania do baku takiej ilości paliwa, jaką potrzebują i chcą. Kryzys musiałby naprawdę osiągnąć bardzo wysoki poziom. Trzeba w dodatku pamiętać, że jako kraj mamy także swoje rezerwy.

Grudzień będzie szalony!

Grudzień zapowiada się jak prawdziwy rollercoaster, jeżeli chodzi zapowiedzi cen paliw. Diesel i benzyna jednak nie będzie tak szybko tego odczuwała, w krótkim terminie. Zmiany muszą być bardziej długofalowe, aby przełożyło się to na stacje paliw. Mimo wszystko niestabilność może doprowadzić do szybkich i zaskakujących zmian.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News