PILNE: Diesel i benzyna z najwyższymi podwyżkami w historii! A to nie koniec zmian w cenniku

PILNE: Diesel i benzyna z najwyższymi podwyżkami w historii! A to nie koniec zmian w cenniku

paliwo diesel benzyna ceny

Podaj dalej

Cena za diesel i benzynę wraca do poziomu z końca ubiegłego roku. Niestety nie chodzi o moment, w którym zaczęła obowiązywać pierwsza obniżka związana z tarczą antyinflacyjną. Chodzi o moment, w którym ceny bardzo mocno umocniły się na poziomie ponad 6 złotych za litr. Nadchodzący obraz mocno znów głęboko zajrzy do naszych portfeli.

Hurtowe ceny za diesel i benzynę wybiły w górę

Diesel, benzyna i LPG już drożeją

Hurtowa cena za diesel i benzynę poszła znacząco w górę. Diesel w cenie hurtowej jest za  5 504 zł/m3, czyli po około 5,94 zł po dodaniu 8% VAT. Oznacza to, że cena jest większa aż o 48 gr/l drożej niż tydzień temu! Warto wspomnieć, że do tej ceny należy doliczyć jeszcze marżę, którą musi nałożyć stacja paliw, aby coś zarobić. Cena powyżej 6 złotych będzie zatem naturalna.

Benzyna także nie zwalnia tempa, bowiem sprzedawana jest po 5 302 zł/m3, czyli po około 5,73 zł/l brutto. Tutaj cena hurtowa podniosła się o 40 gr/l. Benzyna zatem będzie nieco dużej utrzymywać się poniżej kwoty 6 złotych za litr, w porównaniu z olejem napędowym. Scenariusz też jednak nie rysuje się w kolorowych barwach.

Sytuacja może wydawać się o tym dziwna, bowiem średnia cena za baryłę ropy w lutym utrzymuje się praktycznie cały czas na tym samym poziomie. Średnia to około 93 dolary. Chwilowe skoki w górę i spadki były tylko chwilowe, ale poziom koniec końców jest cały czas ten sam. Mimo to mamy do czynienia z dużym przeskokiem kwot na stacjach. Wręcz ogromnym! Ostatni tygodniowy skok ceny został uznany za największy od 17 lat, ale kolejny tydzień wygląda na to, że go pobije.

cena paliwa diesel

Zniesienie tarcz dobije kierowców polski rynek

Biorąc pod uwagę, że obowiązuje tarcza antyinflacyjna mamy powody do pozornego zadowolenia. Gdyby nie ona, dzisiaj mówilibyśmy o cenach bliskich 7 złotych, a nawet byłyby one regularnie przekraczane na początku marca. Tarcza jednak z czasem zniknie i skończy się ochrona dla naszych portfeli. Przyjdzie płacić naprawdę sporo pieniędzy na jedno tankowanie. Wzrosną naturalnie gwałtownie ceny produktów w sklepach.

Koniec końców skończy się tym, że ludzie nie będą jeździć samochodami i będą je sprzedawać. Mało kogo będzie stać na taką przyjemność, a samochód niemal jak kiedyś stanie się dobrem luksusowym. Ten rok będzie naprawdę zwariowany pod względem motoryzacyjnym.

paliwo diesel tankowanie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News