PILNE: Diesel i benzyna w Polsce z najwyższym wzrostem cen w Europie. Ceny paliw rosną u nas rekordowo szybko

PILNE: Diesel i benzyna w Polsce z najwyższym wzrostem cen w Europie. Ceny paliw rosną u nas rekordowo szybko

diesel

Podaj dalej

Tak szybko jak diesel i benzyna drożeje w Polsce, tak mało gdzie w Unii Europejskiej podobna sytuacja ma miejsce. Tylko w trzech krajach sytuacja wygląda podobnie jak u nas, bądź nieznacznie gorzej. We wszystkich innych państwach nie odnotowano aż tak wysokiego wzrostu cen w tym roku. To tylko pokazuje, że kierowcy płacą statystycznie więcej, niż inni.

Diesel i benzyna drożeje w Polsce za szybko?

Tydzień po tygodniu widzimy jak ceny paliw szaleją na stacjach. Nie ma praktycznie tygodnia od początku roku, aby ceny paliw wyhamowały choć na chwilę. Podwyżki są praktycznie cały czas czas – jak nie minimalne, to duże. Koniec końców miesiąc w miesiąc stać nas na coraz mniejsza ilość paliwa. A przy tym życie w ciągu roku stało się znacznie droższe.

W Polsce podwyżki za paliwa znalazły się na poziomie 28 procent w skali roku, podobnie jak na Słowenii. Wyższy współczynnik odnotowano tylko w Rumunii – 29 procent i w Luksemburgu, gdzie odnotowano ponad 30-procentowy wzrost. Za nami znalazły się takie kraje jak Podobne Bułgaria czy Niemcy. Średnia Unii Europejskiej znajduje się na poziomie 22 procent.

Irlandia, Islandia czy Norwegia to kraje, gdzie podwyżki oscylują na poziomie około 15 procent. Również we Włoszech były one podobne, a mimo to odnotowano tam właśnie rekordowe cen paliw od 7 lat. Dużo tutaj zależy od sytuacji gospodarczej w danym kraju i tego ile tak naprawdę kosztuje diesel czy benzyna względem średniego wynagrodzenia.

Kryzys jest coraz większy

Z tak wysokimi wzrostami w skali roku Europa nie miała jeszcze do czynienia. A do końca tak naprawdę pozostały jeszcze dwa miesiące i statystycznie będzie to wyglądało jeszcze gorzej. Ropa naftowa cały czas drożeje, a ceny będą cały czas szły w górę. Granica 30 procent w przypadku Polski wydaje się jak najbardziej realna do przekroczenia. Co za tym idzie, diesel i benzyna dalej będą drożeć.

Podniesie się też oczywiście średnia dla całej Unii, bowiem ceny paliw nie będą rosły tylko u nas. Niepokoi na pewno fakt, że to Polska jest kraje, który znajduje się na podium tego niechlubnego zestawienia. Zdecydowanie wolelibyśmy znajdować sie po drugiej stronie tego zestawienia. Wówczas zapewne paliwa kosztowałyby średnio o złotówkę mniej, niż obecnie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News