PILNE: Diesel i benzyna w Polsce będą tańsze o ponad złotówkę! To już pewna informacja

PILNE: Diesel i benzyna w Polsce będą tańsze o ponad złotówkę! To już pewna informacja

diesel paliwo cena

Podaj dalej

Koniec z zawyżonymi cenami za diesel oraz benzynę na stacjach paliw! Nie od dziś wiadomo, że ropa wróciła niemal do swojego poziomu sprzed wojny. Podobnie zresztą jak uczynił to dolar, a więc sytuacja kryzysowa została zażegnana. Mimo to na stacjach paliw wciąż są ceny o 1-1,50 zł/l większe niż widzieliśmy wówczas. Powód jest znany i lada moment zniknie.

Diesel i benzyna wrócą do starych cen

diesel niska cena
fot.  własne

Nie od dziś wiadomo, przez co cena za diesel i benzynę jest większa, niż w rzeczywistości powinna być. Z tego też powodu złoszczą się kierowcy, którzy widzą jak spada cena za ropę i za dolara. I trudno się im dziwić, bo w pewnym sensie mają rację – powinno być dużo taniej, a nie jest. A nie jest, bo jest tzw. marża modelowa rafinerii, która zawyża ceny paliw.

– Rekordowo wysoka modelowa marża rafineryjna nie utrzyma się w kolejnych miesiącach i jej poziom wróci do poziomu zbliżonego do normalnego – mówi główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski w rozmowie z ISBnews. – Marże mierzą kondycję rynkową i ich definicja musi być dostosowana do warunków, w jakich działamy. Niedobór paliw na globalnych rynkach sprawił, że ich ceny wzrosły bardziej niż ceny ropy, więc marże rafineryjne wzrosły na całym świecie. Poprawa warunków rynkowych nie była jednak taka, jak to sugeruje nasza marża, bo nie kupujemy już rosyjskiej ropy po niskiej cenie na spocie. Zmiana gatunków zużywanej ropy powinna jak najszybciej znaleźć odzwierciedlenie w modelu wyliczania naszej marży rafineryjnej. Obecnie mamy do czynienia ze sztuczną sytuacją, bo nikt nie chce kupować na spocie rosyjskiej ropy. Co w marcu wywindowało poziom dyferencjału Ural/Brent do rekordowych poziomów. Jest to zatem odniesienie do ceny ropy, której w praktyce od wybuchu wojny nie kupujemy i które wymaga aktualizacji – dodał, wyjaśniając.

Nie należy zatem spodziewać się tego, że do momentu trwania wojny na Ukrainie, marża modelowa cały czas będzie trwać na tak wysokim poziomie. Ma ona wygasać, a więc będzie równiez maleć cena na stacjach paliw za paliwa. To znakomita informacja dla kierowców, którzy czekali na dalszą obniżkę.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.pl

Ropa nie będzie już tak straszna

Zapewne większość osób widziała w internecie już wyliczenia, że kiedyś ropa była dużo droższa, a paliwo było tańsze niż teraz. I tak też będzie – nie będzie już takiego strachu przed rosnącą ceną ropy, jeżeli marża modelowa będzie niższa. Ceny będzie można bardziej regulować i nie obawiać się tego, że wzrost ceny na stacjach będzie bardzo duży.

Wraca zatem pomału normalność, ale wiadomo, że nie nastąpi to z dnia na dzień. Trzeba będzie odczekać swoje i obserwować ruchy, jakie zachodzą w tej kwestii. Mimo wszystko to kolejny bardzo dobry sygnał tego, co nas czeka. Krótko mówiąc – normalność coraz bliżej.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News