PILNE: Diesel i benzyna szybko stanieją na stacjach paliw?! Właśnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie

PILNE: Diesel i benzyna szybko stanieją na stacjach paliw?! Właśnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Rosnąca cena za diesel i benzynę w końcu może dobiec końca i przerwać tym samym czarny okres w życiu każdego kierowcy. A przypomnijmy, że tak naprawdę statystycznie płacimy więcej miesiąc w miesiąc już praktycznie od roku. Efekt tego jest taki, że za dwa podstawowe paliwa płacimy więcej o praktycznie dwa złote, niż przed rokiem. To bardzo dużo.

Diesel i benzyna mogą stanieć. Toczą się rozmowy na szczycie

To w jakiej cenie jest paliw w dużej mierze jest uzależnione od tego, w jakiej cenie jest ropa naftowa przy obecnych kursach walut. Dziś ta cena oscyluje w okolicach 84 dolarów i wedle zapowiedzi wciąż ma rosnąć. A jak wiadomo znów będzie przekładało się to na rosnące ceny paliw na stacjach. A te potrafią podskoczyć nawet o 10 groszy w tydzień.

Żeby uratować sytuację z rosnącymi cenami, musiałoby zostać zwiększone wydobycie, a tego nie chcą kraje OPEC+. Uważają, że obecna sytuacja pozwala im kontrolować sytuację na rynku, a ilość baryłek jest wystarczająca. Do końca tak niestety nie jest, co pokazuje giełda. Popyt rośnie z tygodnia na tydzień, a ilość ropy tym samym staje się coraz mniej wystarczalna.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price przyznał, że jego resort prowadzi rozmowy z krajami OPEC+ na temat zwiększenia wydobycia ropy. Jeżeli te zakończą się sukcesem niebawem wydobycie może ruszyć z większą parą, a tym samym cena ropy spadnie. Co za tym idzie, także za diesel i benzynę na stacjach.

Strach przed utratą wartości

Kraje zrzeszone w OPEC+ oraz innych państw spoza tej organizacji, jak Rosja, obawiają się, że ropa straci na wartości. Utrzymując takie wydobycie chronią ją przed dużym spadkiem ceny, a także nie ma co ukrywać – dbają o własny interes. Co w zasadzie jest najistotniejsze z ich strony. Zwłaszcza biorąc pod uwagę szalejącą sytuacją z cenami gazu.

Nadzieja zatem w Stanach Zjednoczonych, że przemówi do osób zasiadających z OPEC+ i w końcu zdecydują się oni zwiększyć wydobycie. To na pewno uspokoiłoby sytuację w wielu krajach, jeżeli chodzi o rosnącą inflację. Bo niestety cena za benzynę, a zwłaszcza diesel mocno się na to przekłada. Co widać chociażby po naszym kraju i rosnących cenach. A końca podwyżek niestety do końca roku nie widać, jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News