PILNE: Diesel i benzyna są wyraźnie coraz tańsze. Tankowanie schodzi poniżej 6 złotych za litr

PILNE: Diesel i benzyna są wyraźnie coraz tańsze. Tankowanie schodzi poniżej 6 złotych za litr

diesel benzyna tankowanie

Podaj dalej

Kierowcy mają powody do zadowolenia, bowiem diesel i benzyna jest coraz tańsza. Ceny hurtowe w Polsce wyraźnie idą w dół i są jednymi z mniejszych w ostatnich tygodniach. To w końcu musi znaleźć swoje przełożenie na stacjach paliw. Pytanie tylko, jak przy tym wszystkim zachowają się właściciele, którym zapewne nie na rękę obniżać ceny.

Benzyna i diesel warta coraz mniej

Najszybciej i najwyraźniej tanieje benzyna. W rafinerii popularna 95-tka sprzedawana jest po 4 763 zł/m3, czyli za około 5,86 zł/l brutto. Cena zatem jest mniejsza aż i 14 groszy względem poprzedniego tygodnia. To bardzo duża różnica, biorąc pod uwagę spadek cen. Z reguły bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do podobnych wzrostów, niż spadków.

Taki spadek oznacza, że niebawem benzyna powinna zejść poniżej ceny 6 złotych za litr. Pytanie tylko, czy stacje paliw równie chętnie obniżą cenę u siebie. W końcu w ostatnim czasie niewiele zarabiały, a praktycznie sprzedawały paliwa bez marży. Tak dalej wygląda sytuacja, patrząc na diesel, dlatego taki krok może mieć miejsce.

Bo jeżeli chodzi o olej napędowy to tutaj cena wynosi 4 891 zł/m3, czyli po około 6,02 zł/l. Oznacza to, że na wielu stacjach paliwo to wciąż sprzedawane jest poniżej swojej wartości. Mimo wszystko warto zauważyć, że diesel jest tańszy o 9 groszy, niż jeszcze kilka dni temu. To także dość duża różnica, która wcześniej nie była spotykana.

Powinno być coraz taniej

A sygnały nie tylko z polskich rafinerii są bardzo dobre, ale i ze świata. Cena baryłki ropy idzie mocno w dół i dziś baryłka ropy jest warta 77,67 dolarów. To także znacznie mniej, niż jeszcze kilka dni temu. Ceny zatem powinny wrócić do tych, jakie mogliśmy spotkać we wrześniu. Jest jednak inny niepokojący sygnał, który niweluje te wszystkie dobre informacja.

Złotówka jest niezwykle słaba na rynku względem euro. Tak źle jak obecnie nie było od 12 lat, co tylko pokazuje kryzys w jakim znajduje się nasz kraj. Coraz częściej mówi się o kolejnym podniesieniu stóp procentowych, aby ratować sytuację finansową kraju i wartość pieniądza. A warto wspomnieć, że ostatnio podnoszone były już one dwukrotnie. To nic innego dla wielu Polaków jak wyższe raty kredytu, które przyjdzie im z tego tytułu płacić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News