PILNE: Diesel i benzyna potanieją szybciej niż może się wydawać. Obecne ceny stają się mocno przesadne

PILNE: Diesel i benzyna potanieją szybciej niż może się wydawać. Obecne ceny stają się mocno przesadne

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że diesel i benzyna mogą być tańsze w znacznie szybszym tempie, niż wielu osobom może się wydawać. Chodzi o wszystkie składowe, które nakładają się na ceny paliw. Te coraz wyraźniej zaczynają pokazywać, że obecnie żyjemy w jakiejś innej rzeczywistości. Jest znacznie za drogo, względem tego ile realnie powinno się płacić przy dystrybutorze.

Diesel i benzynę dobija wysoka marża

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Nowy tydzień rozpoczął się bardzo pozytywnie na giełdzie dla kierowców. Cena ropy po weekendzie okazuje się, że utrzymuje się na poziomie około 113 dolarów za baryłkę ropy Brent. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma przez najbliższe godziny i dni, szybko powinno dojść do spadku cen na stacjach paliw. I to dość wyraźnych.

Coraz lepiej ma się również dolar, wobec którego umacnia się złotówka. W ostatnich dniach dolar stracił na wartości 4 grosze i niebawem wedle szacunków powinien zejść poniżej kwoty 4,40 złoty. To wszystko sprawia, że ceny hurtowe paliw powinny spadać, a nie wzrastać przed najbardziej gorącym okresem, a więc wakacjami.

Dużo w ostatnim czasie mówi się o tym ile kosztuje diesel i benzyna. Trudno się temu dziwić, bowiem ma to znaczące przełożenie na inflację, która sięga już niemalże 14 procent. Jeżeli ma ona wyhamować, muszą w pierwszej kolejności wyhamować ceny paliw. Wszystkim zatem powinno zależeć na tym, aby oferować je jak najkorzystniejszej cenie dla odbiorców.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Wszystkie składowe na korzyść

Wciąż mamy do czynienia z bardzo wysoką marżą modelową w naszym kraju, która stanowi niemal ćwierć ceny. To w dużej mierze sprawia, że choć ropa jest tańsza, dolar w korzystniejszej cenie, to jednak sam diesel i benzyna nie tanieją tak, jak tego się oczekuje. Do momentu, aż będzie utrzymywany taki poziom, trudno liczyć na większe spadki.

Kiedy będzie można liczyć na jej spadek? Wedle zapowiedzi miała ona maleć, ale jak na razie tego kompletnie nie widać. Marża modelowa w normalnym okresach wynosiła mp. 1 , 2, 3 do 4 procent. Z reguły bardziej była niska niż wysoka. To co obecnie ma miejsce wykracza poza wszelkie oczekiwania i nic dziwnego, że ceny paliw są jakie są. Trzeba jednak pamiętać o tym, że problem tyczy się nie samej Polski, a większości świata.

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News