PILNE: Diesel i benzyna po nowemu. Kierowcy mogą spodziewać się na stacjach paliw tylko jednego

PILNE: Diesel i benzyna po nowemu. Kierowcy mogą spodziewać się na stacjach paliw tylko jednego

diesel benzyna ceny paliw 6 złotych stacja paliw

Podaj dalej

Dla polskich kierowców jednym z głównych wyznaczników tego, ile zapłacą za diesel i benzynę na stacji paliw są ceny hurtowe. Zwłaszcza w jednym przypadku – kiedy te rosną, wraz z nimi widzimy większe kwoty za litra na stacjach. Rzadziej działa to niestety w drugą stronę, bo kiedy widać obniżki, te nie zawsze są w trakcie naszego tankowania.

Diesel i benzyna w rafineriach

A jeżeli chodzi o ceny w rafineriach tutaj nie widać większych zmian względem poprzedniego tygodnia. Benzyna oferowana jest po 4 578 zł/m3, a więc po przeliczeniu wychodzi około  5,63 zł/l z VAT. Warto wspomnieć, że akcyza i opłata paliwowa są już wliczone w cenę hurtową, a więc po zmianach rzędu spadnie również cena w hurcie.

Z kolei, jeżeli chodzi o diesel ten jest droższy aż o 23 grosze i wynosi 5,86 zł/l. Warto zwrócić uwagę na znaczącą różnicę między cenami paliw, której niestety nie widać aż tak na stacjach paliw. Benzyna jest dość ”znacząco” droższa, a trzeba pamiętać, że to z reguły za diesel płaci się mniej. Jak na razie tendencja się odwróciła, choć z czasem powinno wszystko wrócić do normy.

I tutaj jeszcze warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, której także nie widać na stacjach paliw. Olej napędowy potaniał w cenie hurtowej o 25 gr/l, a z kolei benzyna 95 aż o 37 gr/l. Czemu zatem wciąż musimy płacić powyżej 6 złoty na wielu stacjach paliw? Niektóre stacje narzucają wysokie marże niwelująć straty z okresu, w którym traciły. Inne natomiast wciąż wyprzedają paliwa za które płacili po prostu więcej kupując je.

Paliwa powinny być tańsze, ale nie wszędzie są

Na niektórych stacjach paliw widać obniżki cen paliw do wartości takich, jakie w zasadzie powinniśmy widzieć wszędzie. Widać miejsca, gdzie diesel i benzyna nie tylko jest poniżej 6 złotych, ale także poniżej 5,80 zł/l. Był okres, że także i te mniejsze stacje paliw zrównały się cenami z tymi mniejszymi, teraz wszystko zaczyna wracać do normy.

Przy centrach handlowych czy na mniejszych i niemarkowych stacjach są niższe nawet o ponad 30 groszy. To duże różnice, które zaczynają coraz mocniej odciskać piętno na droższych stacjach. Koniec końców dobrze działa to dla konkurencji rynkowej i dla samych kierowców. Wymusza to niższe ceny, aby paliwa po prostu były sprzedawane.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News