PILNE: Diesel i benzyna po 4,60 zł/l, a LPG za 2,15 zł/l. Te ceny paliw będą lada moment wyznacznikiem

PILNE: Diesel i benzyna po 4,60 zł/l, a LPG za 2,15 zł/l. Te ceny paliw będą lada moment wyznacznikiem

diesel premier akcyza

Podaj dalej

Nadchodzi duża zmiana, jeżeli chodzi o diesel, benzynę i LPG w Polsce. Takiej sytuacji, jaka ma i w zasadzie będzie miała miejsce, nie było jeszcze w Polsce. Rząd, aby ratować kraj przed zapaścią inflacyjną, zdecydował się obniżyć VAT z 23 procent do 8 procent. Tym samym dojdzie do sytuacji, w której ceny paliw znacząco się obniżą.

Diesel, benzyna i LPG w sztucznie zaniżonych cenach

diesel paliwo benzyna

Niewątpliwie to ceny paliw w dużym (choć nie jedynym stopniu) przyczyniły się do tego, że inflacja w Polsce jest na poziomie 8,6 procent. Choć tworzone są zabiegi ku temu, aby ją obniżyć, wciąż wszystko wydaje się mało skuteczne. Dlatego też rząd decyduje się na bardziej radykalne kroki. Jedną z kluczowych decyzji ma być obniżka VAT na paliwo.

Oczywiście po wejściu zmiany, która sprawi, że cena za diesel, benzynę i LPG będzie mniejsze, inflacja od razu się nie zmieni. Na to potrzeba dużo czasu, a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet półtora roku. Na razie jednak ceny paliw zmienią się na pół roku, ale bardzo realny jest scenariusz, że sytuacja potrwa do końca roku.

A ubiegłym roku średnia cena za diesel i benzynę wynosiła około 4,60 zł/l, z kolei za LPG płaciliśmy 2,15 zł/l. Tym samym na tę chwilę Pb95 jest droższe o 1,14 zł/l (+24,8 proc.), oleju napędowy o 1,20 zł/l (26,4 proc.), a autogazu o 1,02 zł/l (47,7 proc.).

zabrakło paliwa w dieslu

Zbliżymy się do cen sprzed roku

Od 1 lutego kierowcy powinni tankować paliwo w nieznacznie wyższych cenach, niż te które obowiązywały rok temu. Mimo wszystko sytuacja nie będzie trwała długo, bo mimo obniżki ceny paliw i tak będa rosły. Powodem będzie po prostu rosnąca cena ropy naftowej i jej wartość w rafineriach. Przy takim podatki i takich zmianach, jakie wprowadzono będą to jednak zmiany dość kosmetyczne.

Kierowcy jednak nie mogą zapominać o jednej rzeczy. Diesel i benzyna będą realnie tańsze o blisko złotówkę! Oznacza to, że jeżeli skończą się wszystkie tarcze antyinflacyjne to automatycznie cena za paliwo podskoczy praktycznie o złotówkę. Dla kierowców będzie to wówczas ogromny szok, bowiem przyzwyczają się do bardzo niskich cen.

tankowanie diesel paliwo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News