PILNE: Diesel i benzyna na dłużej w wyższych cenach. Kryzys w Polsce. Nie pomoże nawet tania ropa

PILNE: Diesel i benzyna na dłużej w wyższych cenach. Kryzys w Polsce. Nie pomoże nawet tania ropa

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Nie ma dobrych perspektyw, jeżeli chodzi o diesel i benzynę w Polsce. Pokazały to zwłaszcza ostatnie dni –  i dalej pokazują, że nawet niska cena za ropę, nie jest w stanie już nawet obniżyć ceny na stacjach. W ostatnich dniach baryłka dolarów oscyluje w okolicach nieco ponad 100 dolarów i to wciąż to mało, aby obniżyć koszty tankowania.

Diesel i benzyna bez lepszych perspektyw

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

A przecież niewiele mniej ropa kosztowała w lutym, zanim rozpoczęła się wojna. Różnica jest mniejsza niż 10 dolarów. Problem jednak obecnie leży gdzieś indziej, a mianowicie w tym, jak słabo stoi polska waluta. Dolar cały czas ma tendencję wzrostową i kosztuje obecnie 4,33 zł. To o 6 groszy więcej niż 5 dni temu i o 12 groszy więcej niż trzy tygodnie temu.

Okazuje się zatem, że Polska waluta wciąż ma ciężko złapać stabilność. To niestety nie wpływa korzystnie na ceny paliw, bowiem kosztuje on drożej na rynku, co później przekłada się na ceny detaliczne. Dlatego też diesel czy benzyna choć powinien być tańszy przez cenę ropy, to nie może być przez droższe dolara.

Nieustannie zatem mamy do czynienia z problemami na rynku paliw. I jak widać te potrafią atakować z różnych stron, bo nawet jak sytuacja poprawi się z jednej, to później z cios nadchodzi z kolejnej. I tak nieustannie od dobrych kilku tygodni, żeby nie powiedzieć miesięcy. Jak na razie zapowiada się, iż średnie ceny paliw za diesel i benzynę będą rekordowe w tym roku.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Ratunek kiedyś nadejdzie

Tak trudnej sytuacji nie było od dawna, a i też tak długo żaden kryzys nie trwał. Dziś paliwo stało się problemem numer jeden na świecie dla wszystkich. Drogi diesel i benzyna odbija się na każdej płaszczyźnie życia wszystkich ludzi. Nawet tak naprawdę tych, którzy nie mają samochodów. Rośnie inflacja i wszystko drożeje, a końca tego nie widać.

Problem oczywiście nie dotyczy samej Polski, bowiem identycznie sytuacja wygląda w wielu innych krajach. Z tego też powodu nieustannie szukane są rozwiązania, które temu zaradzą. Jak na razie widać, dzieje się to bezskutecznie. W dodatku wygląda na to, że sytuacja staje się coraz trudniejsza.

lpg benzyna diesel
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News