PILNE: Diesel i benzyna mogą powrócić do cen z maja. Właśnie mamy do czynienia z przełomową ceną ropy w czerwcu

PILNE: Diesel i benzyna mogą powrócić do cen z maja. Właśnie mamy do czynienia z przełomową ceną ropy w czerwcu

benzyna diesel lpg

Podaj dalej

W końcu zapaliło się zielone światło, jeżeli chodzi o ceny za diesel i benzynę. Jest światełko w tunelu, że w najbliższym czasie nie tylko zapomnimy o ryzyku 8 złotych, ale za paliwa zapłacimy kilkadziesiąt groszy taniej niż obecnie. To wszystko dzięki temu, że ropa Brent zakończyła piątkową sesję z najniższą ceną w czerwcu.

Dobre prognozy na diesel i benzynę

diesel benzyna ceny paliw
fot freepik

W ostatnim czasie kierowcy mogli usłyszeć niezbyt wiele dobrych informacji, jeżeli chodzi o ceny paliw. Od kilku tygodni te tylko i wyłącznie rosły, aż są już na wyciągnięcie ręki do kwoty 8 złotych. Mało tego – doszło do kuriozalnej sytuacji, że diesel wyprzedził w cenie benzynę w hurcie, co niebawem może być widoczne także na stacjach paliw.

Duże nadzieje wzbudził piątek, bowiem tego dnia baryłka ropy była tańsza nawet o 10 dolarów, zatrzymując się ostatecznie na 113 dolarach za baryłkę. Tak niski poziom nie został jeszcze w czerwcu osiągnięty, co pozwala rozbudzać nadzieje. Oczywiście kluczowe względem nadchodzącym zmian będzie m.in. poniedziałek i wtorek.

Teraz najważniejsze jest to, aby podobny poziom utrzymywał się jak najdłużej. Jeżeli w kolejnych dwóch sesjach będzie widać, że to tylko chwilowy spadek, to kierowcy w żadnym stopniu nie zauważą, że taki moment w ogóle nastał. Ale eksperci i analitycy są pod tym względem spokojni i twierdzą, że wcale nie musimy obserwować dużego skoku w kolejnych dniach.

stacje paliw diesel benzyna
fot. freepik

Dolar wciąż problemem

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tego, aby polska waluta umocniła się na tle dolara. W ostatnim czasie straciła względem niego 20 groszy i ciężko jest to odrobić. A przez to niestety dokonywane są transakcje w wyższej opłacie, przez co tak naprawdę płacimy więcej za baryłkę. Pozostaje wierzyć, że i w tej kwestii sytuacja w końcu się unormuje na dłużej.

Podsumowując jest szansa na to, że w kolejnym tygodniu diesel i benzyna mogą być tańsze. Najważniejsze teraz dla kierowców jest to, aby utrzymała się cena baryłki na podobnym, a może i niższym poziomie. W końcu będziemy mogli zobaczyć po wielu tygodniach jak paliwo po prostu tanieje, bowiem już wiele osób zapomniało nawet, że może. Patrząc w historię taka sytuacja nie miała miejsca już od około miesiąca. W tym czasie ceny poszły w górę o około złotówkę w górę.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News