PILNE: Diesel i benzyna ma bardzo złe prognozy. Obniżona akcyza może i tak podnieść ceny paliw

PILNE: Diesel i benzyna ma bardzo złe prognozy. Obniżona akcyza może i tak podnieść ceny paliw

diesel benzyna stacja paliw

Podaj dalej

W ostatnim czasie diesel i benzyna notowały bardzo korzystne ceny na stacjach. W dodatku prognozy na dalsze tygodnie pozostawały bardzo optymistyczne. Głównie za sprawą ceny ropy, która długo oscylowała na poziomie około 72 dolarów za baryłkę. Końcówka roku jednak pokazuje, że znów możemy w niedługim czasie płacić więcej.

Będzie skok cenowy za diesel i benzynę?

tankowanie paliwo diesel

Przed świętami baryłka ropy zatrzymała się na poziomie 76,5 dolara, choć jeszcze 20 grudnia cena było niewiele poniżej 70 dolarów. W przeciągu zaledwie kilku dni widać bardzo duży skok ceny, co niestety dla ceny paliw nie wróży dobrze. W analizach można przeczytać, że wynika to z mniejszych obaw, jeżeli chodzi o popyt. Nawet wszelkiego rodzaju obostrzenia nie zatrzymują sprzedaży.

Warto też wspomnieć, że Amerykanie uwolnili już swoje zapasy ropy. Mogłoby się wydawać, że zniechęci to do podwyżki na giełdzie, a jednak obrót jest zupełnie inny. U.S. Energy Information Administration poinformowała o rekordowym poborze ropy z rezerw przez to, że Amerykanie uwolnili 2,5 mln baryłek w ramach operacji mającej obniżyć ceny tego paliwa.

USA mają wysłać z rezerw w sumie 50 mln baryłek i wezwały szereg krajów do udziału w tej samej akcji. Korea Południowa poinformowała, że uwolni 3,17 mln baryłek w styczniu 2022 roku. Amerykanie wezwali do tego samego wspomnianą Koreę, Chiny, Indie, Japonię oraz Wielką Brytanię. Jeżeli te kraje także wykażą się podobną inicjatywą wówczas giełda znów może zareagować inaczej.

diesel benzyna paliwo

Jak zareaguje OPEC+?

Na początku stycznia dojdzie do kolejnego bardzo ważnego spotkania. OPEC+ zdecyduje czy wprowadzi zmiany związane ze światowym wydobyciem ropy, czy wciąż pozostanie umowa, która obowiązuje. A ta zakłada zwiększenie wydobycia miesiąc po miesiącu o 400 tysięcy baryłek. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od sytuacji mogą poluzować lub zaostrzyć układ w celu oddziaływania na cenę baryłki.

Ceny w Polsce spadły już poniżej 6 złotych. Za diesel płacimy około 5,80 zł/l, a za benzynę około 5,70 zł/l. Teraz ważną role będą odgrywały ceny hurtowe, a zwłaszcza cena ropy na świecie. Trzeba pamiętać o tym, że gdy maleje nie widać tego od razu na stacjach, tendencja jest wówczas odwrotna i dość szybko widać to przy dystrybutorze.

diesel benzyna lpg paliwo

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News