PILNE: Diesel i benzyna jednak nie będą miały niższej ceny? Pojawił się niespodziewany problem natury prawnej

PILNE: Diesel i benzyna jednak nie będą miały niższej ceny? Pojawił się niespodziewany problem natury prawnej

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Od kilkunastu dni dość aktywnie mówi się o tym, że cena za diesel i benzynę musi być niższa. W ten sposób nie tylko Polska, ale również i inne kraje chcą uchronić się przed rosnącą inflacją. Okazuje się, że takie wykonanie kroku w takim kierunku nie dla wszystkich jest takie proste. Wynika to z przepisów, które są tak dobre, że ciężko je obejść.

Diesel i benzyna nie tak tanie jak mogą być

Stany Zjednoczone poprosiły Japonię, aby ta razem z nimi i innymi krajami uwolniła krajowe zapasy ropy. Premier dał w tym kierunku zielone światło, bowiem jego kraj także zmaga się problemem wysokich cen za diesel i benzynę na stacjach. Jak się okazuje chęci to jedno, ale przepisy prawa to drugie. Formalnie takie posunięcie jest niezwykle trudne do wykonania.

Okazuje się bowiem, że Japonia ma ściśle ustalone zasady co do uwalniania krajowych rezerw ropy naftowej. Ograniczenia jednak sprawiają, że ich uwolnienie może nastąpić tylko w niektórych przypadkach. Te jak nie trudno się domyśleć, nie są obecnie spełnione i szukane są rozwiązania, aby je obejść. Głównie chodzi o sytuacje, gdy na rynku pojawiają się niedobory, a to nie ma obecnie miejsca.

Rozwiązaniem mogą być prywatne zasoby, które co ciekawe należą do rezerwy krajowej. Zasoby składają się z 175 milionów baryłek ropy naftowej i produktów naftowych w ramach Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej, co w teorii pozwala przetrwać około trzech miesięcy. Ostatni raz zasoby zostały uwolnione w trakcie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku oraz po trzęsieniu ziemi i katastrofach tsunami w 2011 roku. Teraz chodzi o ratowanie cen za diesel i benzynę.

Specyfika kraju nie pozwala na zachcianki

Japonia pamięta doskonale czasy kryzysu naftowego w latach 70. i 80. XX wieku. A zwłaszcza pamiętają osoby zasiadające w rządzie. To właśnie one uchwaliły takie, a nie inne zasady, że ciężko sięgać po rezerwy ropy. Mimo wszystko sytuacja jest jaka jest i Japonia pracuje nad tym, aby przyłączyć się do akcji największych gospodarek na świecie.

Ma to pomóc w ożywieniu światowych gospodarek, które wciąż kuleją od ponad roku. Niższa cena za diesel i benzynę ma sprawić, że rynki ożyją, a inflacja nie będzie pędziła w tak zastraszającym tempie. Do tego taka decyzja może przyczynić się, iż OPEC+ inaczej spojrzy na światową sytuację i rozpocznie większą produkcję ropy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News