PILNE: Diesel i benzyna będą zaraz znacznie tańsze. Nadchodzi przełomowe porozumienie

PILNE: Diesel i benzyna będą zaraz znacznie tańsze. Nadchodzi przełomowe porozumienie

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Tak szybko jak diesel i benzyna przekroczyły barierę 6 złotych, tak szybko mogą wrócić po poziomu nieco ponad 5 złotych. Wszystko za sprawa porozumienia dwóch krajów – Ameryki oraz Iranu, które prowadzą rozmowy w celu zniesienia sankcji. Oznacza to, że ropa z tego kraju mogłaby trafić na wiele rynków, a co za tym idzie podać byłaby znacznie większa.

Diesel i benzyna tańsze przez większą dostępność ropy

Chodzi w dużej mierze o kwestię paktu nuklearnego z 2015 roku powstałego za czasów Baracka Obamy. Później został on zerwany przez Donalda Trumpa, co za skutkowało popsuciem się i tak napiętych relacji. Joe Biden powrócił do rozmów, które mają pomóc także w kwestii otwarcia wielu rynków na sprzedaż ropy. To ma pomóc w tym, co dzieje się obecnie na rynkach paliw.

To, że diesel i benzyna w końcu może zacząć tanieć dzięki tym rozmową jest bardzo realnym scenariuszem. Amerykańscy dyplomaci podkreślają, że rozmowy przebiegają dobrze. Plusem jest to, że rozmowy nie powinny być zerwane, bo nikomu nie zależy na konflikcie. Jeżeli kilka punktów nie zostanie dopełnionych, to i tak pozostaje dużo furtek dla obu stron.

Takie porozumienie ma być impulsem, mogące wpłynąć na ceny ropy w najbliższych tygodniach. Ceny baryłek ropy na giełdzie już nieco wyhamowały, a po oficjalnym ogłoszeniu porozumienia spodziewany byłby spadek. Oznacza to, że skorzystaliby na tym kierowcy, bowiem ceny paiw nie tylko by wyhamowały, ale zaczęłyby tanieć.

Stacje paliw były celem ataku?

W ostatnich dniach pojawiły się jednak dość niepokojące informacje. Iran stał się prawdopodobnie celem cyberataku, który we sparaliżował funkcjonowanie stacji benzynowych w Iranie. Kierowcy chcący zatankować diesel i benzynę nie mogli dokonać płatności specjalną kartą. Pojawił się wówczas komunikat o treści „cyberatak 64411”.

Zdaniem szefa obrony cywilnej Iranu mają za to odpowiadać Amerykanie i Izrael. Oczywiście informacje te są tylko domniemaniem, bo dowodów na to nie ma żadnych. Oby tylko tego typu zdarzenia nie były powodem tego, że nić porozumienia która jest tak blisko, nagle zostanie zerwana. Zwłaszcza, że wszystkim zależy na tym, aby nadeszło tak ważne porozumienie.

Większa dostępność ropy sprawi, że duży popyt zostanie w końcu zaspokojony. Namiesza to mocno na rynku paliw, ale skorzyścią dla klientów tankujących diesel i benzynę. Skończy się sytuacja w której od roku tylko mamy do czynienia z podnoszeniem cen. A te ja kwiadomo zawędrowały już za daleko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News