PILNE: Diesel droższy już o 70 groszy, a benzyna o 30 groszy. Oto kolejne podwyżki ceny paliw w Polsce

PILNE: Diesel droższy już o 70 groszy, a benzyna o 30 groszy. Oto kolejne podwyżki ceny paliw w Polsce

ceny paliw diesel benzna lpg

Podaj dalej

Środa jest kolejnym dniem, kiedy rośnie cena za diesel i benzynę. To już niemal tydzień czasu kiedy ceny paliw nieustannie rośnie i na co warto zwrócić uwagę – dość wyraźnie. Lada moment po raz kolejny odczują to portfele kierowców – ale i nie tylko. Sytuacja na stacjach paliw po raz kolejny robi nieciekawa – lekko mówiąc.

Diesel i benzyna drożeje kolejny dzień

diesel benzyna paliwo ceny
fot. freepik.pl

Każdy kolejny dzień dostarcza coraz grosze informacje, jeżeli chodzi o ceny paliw w Polsce. Te po raz kolejny drożeją dzień w dzień i zbliżają się do rekordowych cen. Najbardziej dynamicznie drożeje diesel, który jak wiadomo jest paliwem najbardziej napędzającym także gospodarkę. To na tym paliwie dostarczane są towary do sklepów, etc.

W środę diesel podrożał o 10 groszy w cenie hurtowej względem wtorku. Łącznie od momenty gdy osiągnął najniższą cenę i znów zaczęła ona rosnąć, jest już droższy o 70 groszy – w 6 dni! Jego cena obecnie wynosi 6,85 zł za litr bez VAT i marży. Należy zatem uznać, że nie powinniśmy tankować taniej, niż 7,60 zł/l.

Z kolei benzyna tak jak wcześniej drożeje, ale w wolniejszym tempie – o połowę. Jej cena wzrosła w kilka dni o 40 groszy i dziś mówimy o cenie 5,97 zł/l. Po doliczeniu wszystkiego, co należne popularna 95-tka nie powinna być tańsza niż 6,60 zł/l w cenie detalicznej. Będzie zatem około złotówki tańsza niż diesel.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Ceny na stacjach powili w górę

Kierowcy mogą sobie zatem zadać pytanie – dlaczego ceny hurtowe tak szybko rosną, a ceny detaliczne nie? Otóż w ostatnim czasie stacje paliw nie do końca obniżyły cenę za diesel i benzynę do takiego poziomu do jakiego powinny. Oczywiście nie wszystkie, ale część z nich pozostawiła wyższą marżę. Krótko mówiąc, przez kilka dni przepłacali ci, którzy tankowali paliwo.

Po podwyżkach w hurcie ceny się zrównały i zaczynają przekraczać dany próg. Efekt tego będzie taki, że za kilka, kilkadziesiąt godziny spotkamy się już z wyższymi cenami na stacjach. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepiej zatankować nieco wcześniej, nawet jeżeli bak jest w połowie pełny. Zdecydowanie lepiej dolać paliwa wcześniej.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News