PILNE: Diesel dogania benzynę! Podano nowe ceny paliw jakie niebawem zapłacimy na stacjach

PILNE: Diesel dogania benzynę! Podano nowe ceny paliw jakie niebawem zapłacimy na stacjach

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

Topnieje różnica jaka dzieli diesel oraz benzynę na stacjach paliw. Niestety nie dzieje się to z tego powodu, że 95-tka tanieje, ale po prostu olej napędowy drożeje szybciej. Tendencja co do ceny paliw się nie zmienia i cały czas mniej lub bardziej widać po prostu, że jest wzrostowa. Można spodziewać się, że niebawem znów nastąpi większy skok w opłatach za każdy litr.

Diesel już nie taki tani

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.com

Jeszcze stosunkowo nie tak dawno był moment, że benzyna dość znacznie przegoniła diesel w cenie. Mówiło się nawet, że to zjawisko będzie miało miejsce do późnej jesieni. Wystarczyło jednak kilka tygodni, aby za oba paliwa płacić niemal identyczną cenę. Jak się okazało zapowiedzi te nie znalazły uzasadnienia w rzeczywistości.

Obecnie benzyna w cenie hurtowej kosztuje 7,32 zł/l, natomiast diesel 7,20 zł/l. Są to kwoty bez podatku i bez marży, a więc będą one sięgały kwoty około 8 złotych. Realnie powinno je dzielić około 12 groszy na dzień dzisiejszy, a więc tak naprawdę niewiele. Patrząc na wykresy z ostatnich dni widać, że choć oba paliwa drożeją niemal równo, to jednak niemal dzień po dniu olej napędowy bardziej.

Można zatem spodziewać, że już niebawem oba paliwa niemal w jednym tempie przekroczą kwotę 8 złotych na wszystkich stacjach paliw w Polsce. Jak na razie bowiem są do osiągnięcia tego poziomu o krok. Choć są oczwiście miejsca w kraju, gdzie taka sytuacja ma już miejsce. Niebawem będzie to po prostu standardem.

benzyna diesel lpg ceny paliwo
fot. freepik

Złe prognozy

Niestety, ale znów widać, że lada moment cena za diesel i benzynę pójdzie w górę. We wtorek rano ropa BRENT poszybowała w górę o 3 dolary i ma tendencję wzrostową. Jakby tego było mało po raz kolejny słabnie złotówka względem euro, czy dolara. Do tego wszystkiego z racji okresu wakacyjnego, w który tak naprawdę wchodzimy, rośnie cały czas popyt.

Trudno zatem liczyć na to, że na dniach będzie po prostu nieco taniej albo, że chociaż paliwa przestaną drożeć. Jeszcze przed długim weekendem można spodziewać się niewielkich podwyżek, a po nim kolejnych. W kolejny miesiąc wejdziemy z ceną większą nawet o blisko 30-50 groszy większą niż obecnie.

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News