PILNE: Diesel, benzyna i LPG. Wchodzimy w najgorszy okres cen paliw w tym roku. Zatankują tylko najbardziej bogaci

PILNE: Diesel, benzyna i LPG. Wchodzimy w najgorszy okres cen paliw w tym roku. Zatankują tylko najbardziej bogaci

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Patrząc na diesel, benzynę i LPG nie ma wątpliwości, że ceny jeszcze nie raz nas zaskoczą. To co bowiem najgorsze tak naprawdę będzie działo się dopiero teraz, w okresie wakacyjnym. To z reguły wtedy statystycznie ceny paliw są największe, o ile żadne inne zjawisko nie ma miejsca. Dlatego też kierowcy muszą liczyć się z tym, że tankowanie przez najbliższe długie tygodnie tanie nie będzie.

Diesel, benzyna i LPG w wakacje

ceny paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

Zapotrzebowanie na paliwo rośnie w każde wakacje, dlatego od czerwca ceny zaczynają rosnąć. Najczęściej dzieje się to do połowy sierpnia, kiedy zaczyna wszystko już wyhamowywać. Te dwa miesiące jednak zawsze nie są łatwe dla podróżujących. Każdy liczy na to, że diesel, benzyna czy LPG będzie tańsza, a zawsze jest w tej kwestii z reguły rozczarowanie.

W dodatku rynek paliwowy to obecnie tykająca bomba, gdzie tak naprawdę w każdej chwili może dojść do dużego wzrostu cen. Powodem mogą być decyzje na szczeblu politycznym, które z reguły są kluczowe. A trzeba pamiętać, że w obecnej sytuacji w jakiej postawiona jest Rosja, sytuacja może zmienić się diametralnie z dnia na dzień. I chodzi wyłącznie o to, że może być znacznie drożej, niż większości osób się wydaje.

Dlatego też eksperci już kilka miesięcy temu alarmowali, aby każdy obywatel w Europie i na świecie racjonalnie korzystał z paliwa. Nie ma co sie oszukiwać, że praktycznie nikt nie stosuje się do tego apelu. Z auta rezygnują jedynie ci, których na to nie stać. Choć wysoka cena za diesel, benzynę czy LPG na pewno finansowo ogranicza też znaczną część ludzi na świecie.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

O jakim wzroście mowa?

Eksperci i analitycy nauczyli się już, że bezpieczniej jest nie podawać żadnych wartości liczbowych. W kilka dni bowiem prognoza taka może wywrócić się do góry nogami, co miało miejsce np. pod koniec maja. Wydawało się, że paliwo tanieje, a niemal w trzy dni cena tak podskoczyła, że mało kto dowierzał. Takich momentów będzie jeszcze wiele, które nas zaskoczą.

I to zaskoczą mało pozytywnie, gdyż wzrosty ceny np. 50 groszy trzy dni, mogą pojawić się kilkukrotnie. Kwestia tylko tego, ile miedzy czasie cena za diesel czy benzynę spadnie, aby nie podnosić wysoko wartości paliwa. Zagadka na którą nikt nie zna odpowiedzi. Kto jednak planuje dużo jeździć w wakacje, lepiej niech jeszcze raz zaplanuje sobie, czy aby na pewno na każdy wyjazd będzie go stać.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News