PILNE: Diesel, benzyna i LPG. W zaledwie tydzień takie podwyżki dotknęły kierowców. Wszelkie rekordy pobite

PILNE: Diesel, benzyna i LPG. W zaledwie tydzień takie podwyżki dotknęły kierowców. Wszelkie rekordy pobite

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Patrząc dziś na cenę za diesel, benzynę oraz LPG i porównując ją z tą sprzed tygodnia, widać ogromną różnicę. Potwierdzają to liczby, które mogą wręcz zaszokować wszystkich kierowców. Ceny paliw pobiły wszelkie możliwe rekordy, jeżeli chodzi o podwyżkę na stacjach w zaledwie siedem dni. Czegoś takiego Polska jeszcze nie doświadczyła.

Diesel, benzyna i LPG drożeją w zawrotnym tempie

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

Dane BM Reflex pokazują, że diesel w zaledwie tydzień zdrożał aż o 83 gr/l. Wkopując się w historię statystyk, nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsce w Polsce. W przypadku oleju napędowego został pobity także inny rekord. Chodzi o najwyższą średnią krajową w historii, która jest wyższa obecnie o 40 groszy i wynosi 6,45 zł/l.

Benzyna także nie pozostaje bierna. 95-tka zdrożała o 57 gr/l i jej cena wynosi 6,14 zł/l. Sytuacja tutaj jest identyczna, jak w przypadku wcześniej opisywanego paliwa – tutaj także mamy do czynienia z dwoma rekordami. Co ciekawe, wcześniejszy rekord wzrostu wyniósł ”tylko” 19 groszy. I choć wydawał się to wówczas ogromny skok i niewątpliwie taki był, to jednak co należałoby powiedzieć teraz?

W tych wszystkich podwyżkach znajduje się również miejsce dla LPG, które przez ostatnie miesiące pięknie taniał. Średnia cena za autogaz to już 2,90 zł/l, a więc jest to kwota większa o 43 gr/l niż tydzień temu. Wszystko zmierza ku temu, aby lada moment została przekroczona kwota 7 złotych w przypadku diesla i benzyny oraz 3 złotych, jeżeli chodzi o gaz.

diesel tankowanie paliwo
fot. freepik

Przed kataklizmem ratuje obniżony VAT

Dziś przed ceną bliską 8 złotych Polaków ratuje tarcza antyinflacyjna. Ale jak widać nawet i ona nie pomogła zbyt długo, bo zaledwie na miesiąc – i to w dodatku nie cały. Warto jednak jej działanie docenić w chwili obecnej, bo realna złotówka na każdym litrze pozostaje teraz w kieszeni. Choć i tak dla wielu kierowców to niewielkie pocieszenie.

Innego ratunku ciężko się spodziewać, bowiem zrobiono już w tej kwestii wiele. Teraz nie pozostaje nic innego, jak bacznie obserwować rozwój dalszej sytuacji. Ten nie rysuje się w kolorowych barwach na pewno.

Ceny paliw w Polsce to będzie masakra
fot. freepik.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News