PILNE: Diesel, benzyna i LPG także z maksymalną ceną w Polsce? Premier zdradził szczegóły

PILNE: Diesel, benzyna i LPG także z maksymalną ceną w Polsce? Premier zdradził szczegóły

diesel stacja paliw

Podaj dalej

Po raz kolejny premier odniósł się do tego, jak będzie niebawem wyglądała cena za diesel, benzynę i LPG. Mateusz Morawiecki zdradził kilka szczegółów informując, że dojdzie do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw. Wiadomo jednak, że Polska nie pójdzie śladem Węgier i nie będzie u nas maksymalnej ceny za dany produkt.

Diesel, benzyna i LPG w innym systemie

Wciąż nie wiadomo, jak dokładnie działania rządu wpłyną na zmniejszenie ceny za diesel, benzynę i LPG w Polsce. Mateusz Morawiecki pytany jest o to niemal przy każdym publicznym wystąpieniu. Wszyscy doskonale bowiem wiedzą, że jest to jedna z kluczowych rzeczy, jeżeli chodzi o potencjalne obniżenie inflacji.

– Wdrożymy kilka takich rozwiązań wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw. Natomiast nie będziemy robić tego, na ten moment, na pewno poprzez nakładanie ceny maksymalnej – powiedział premier w trakcie konferencji prasowej w Chorwacji. Oznacza to, że stacje paliw nie będą miały wyznaczonego górnego limitu ceny, powyżej której nie będą mogli sprzedawać paliw.

– Będą to ruchy, które będą kosztowały po stronie budżetu sporo środków, nawet powyżej miliarda złotych, ale nie chcemy tego czynić poprzez nakładanie ograniczeń administracyjnych, tylko obniżkę pewnych komponentów składowych ceny paliwa – dodał Mateusz Morawiecki. Tym samym odniósł się do tego, że będą to rotacje związane z ruchami w szeroko rozumianych podatkach. A tych jak wiadomo jest narzuconych sporo.

To będzie chwilowy ruch

Rząd zamierza wpłynąć na cenę za diesel, benzynę i LPG w najbliższych dniach. Do obniżek ceny paliw ma dojść jeszcze przed świętami. Zmiany jakie szykuje partia rządząca nie będą jednak stałe. Podobnie jak w innych krajach będą trwały dany okres i z reguły inne kraje ustalają podobne miany na okres pół roku.

W Polsce sytuacja będzie zapewne podobna. W razie potrzeby tarcza inflacyjna zostanie po prostu przedłużona o pewien dodatkowy okres. Nikt jednak nie zakłada tego, że tego typu kłopoty dotykające wiele krajów będą trwały długo. Sytuacja powinna unormować się po okresie zakończenia zimy.

Ceny paliw i tak idą powoli w dół

Na światowych rynkach widać już, że wzrosty cen za diesel i benzynę wyhamowują. Wszystko za sprawą ruchów największych krajów świata, które uwalniają swoje rezerwy paliw. To przyczyniło się w ostatnich dniach do tego, że spadła cena ropy na światowych giełdach. Przełoży się to na ceny paliw przy dystrybutorach, ale na to potrzeba jeszcze chwilę czasu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News