PILNE: Diesel, benzyna i LPG na weekend. Znamy ceny! W końcu oszczędności, które odczujemy na koncie

PILNE: Diesel, benzyna i LPG na weekend. Znamy ceny! W końcu oszczędności, które odczujemy na koncie

benzyna diesel akcyza vat ceny paliw podatki

Podaj dalej

Zbliża się weekend, a więc dla wielu Polaków cena za diesel, benzynę i LPG będzie dość kluczowym czynnikiem. Zwłaszcza, że pogoda na sobotę i niedzielę ma być wręcz rewelacyjna. Prosi się zatem, aby odpalić samochód i wybrać się na jakąś wycieczkę, gdzie znajdzie się chwilę odetchnienia. Tym bardziej że tankowanie będzie tańsze niż w ostatnim czasie.

W jakiej cenie diesel, benzyna i LPG

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik

Zjawisko tańszego tankowania ma już miejsce w Polsce od pewnego czasu. Cena za diesel oraz benzynę krok po kroku zbliża się do 7 złotych za litr. Najnowsze raporty pokazują, że zejście poniżej tej granicy jest już naprawdę blisko. I pokazują to także najnowsze średnie ceny paliw w hurcie, gdzie po raz kolejny widać, że paliwo tanieje.

Patrząc na 95-tkę to już naprawdę bardzo spora zjeżdżalnia, której zeskok obecnie jest na poziomie 6,58 zł/l, dla kierowców oznacza to, że benzyna bez marży kosztuje już 7,10 zł/l. Warto mieć to na uwadzę tankując paliwo w najbliższych dniach, aby nie dać się naciać na wyższe ceny. Bo z promocjami powinno się udać nawet zejść poniżej tej kwoty. Ba, a nawet i bez nich!

Z kolei diesel także znalazł się już pod kreską 7 złotych i w średniej cenie hurtowej warto jest… 6,99 zł/l. Żeby pobić rekord z ostatniego czasu brakuje mu pięć groszy. Przy takiej średniej cenie i doliczeniu podatku olej napędowy wciąż jest jednak sporo warto, bowiem aż 7,55 zł/ bez marży. Dlatego nic dziwnego, że wszyscy wyczekują momentu, aż paliwo to zacznie tanieć niczym benzyna. W przypadku LPG niewiele się zmienia i trzeba liczyć się z kwotą plus minus 3 złote za litr zależnie od stacji.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Napływają pozytywne informacje

Są jednak w tym wszystkim kolejne dobre wiadomości. Na pewno jedna z nich jest taka, że umacnia się złotówka, a więc dolar tanieje. Obecnie wyceniany jest na 4,66 zł, a więc ponad 15 groszy taniej, niż jeszcze tydzień temu. To na pewno dobry prognostyk, przed tym co może nas czekać w kolejnych tygodniach.

Ważne jednak, aby ropa nie drożała, a ostatnio z poziomu 100 dolarów, jej cena podniosła się o 6-7 dolarów. Bardziej widać, że tendencję ma teraz nieco zwyżkową, niż zniżkową. Tutaj jednak bardziej patrzeć trzeba w perspektywie kilku dni, aby wyciągnąć z tego średnią. Najważniejsze, że tendencja dla paliw jest ciągle spadkowa. Diesel i benzyna będzie dalej tanieć wraz z każdym kolejnym dniem, a nawet tygodniem. Zwłaszcza, że widmo recesji wciąż wisi nad gospodarką całego świata.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News