PILNE: Diesel, benzyna i LPG. Mija historyczny rok od wielkiej zmiany. Ile więcej płacą kierowcy?

PILNE: Diesel, benzyna i LPG. Mija historyczny rok od wielkiej zmiany. Ile więcej płacą kierowcy?

ceny paliw diesel benzyna (3)

Podaj dalej

Aż trudno w to uwierzyć, ale to już równy rok kiedy to diesel, benzyna i LPG kosztowały najtaniej w ubiegłym roku. To nie był jednak najtańszy okres dla 2020 roku, ale również jeden z najtańszych w ostatnich latach. W dość podobnych cenach kierowcy tankowali wcześniej na początku 2016 roku. Teraz sytuacja jest jednak zupełnie odwrotna niż rok temu.

Diesel, benzyna i LPG rok do roku

paliwa diesel benzyna

Od listopada ubiegłego roku miesiąc po miesiącu kierowcy w Polsce płacili za paliwo tylko i wyłącznie więcej. Ceny paliw nie zmalały w tym okresie praktycznie ani na moment, a mogliśmy się sporadycznie spotkać w przeciągu 2-3 tygodni z chwilową ”stabilizacją”. Później i tak doszło do wystrzału, który szybko zniwelował te błogie dni.

O tym jak bardzo sytuacja stała się poważna najlepiej widać po porównaniu cen rok do roku. Benzyna przez ostatnie 12 miesięcy podrożała 1,55 zł/l, diesel najwięcej bo aż o 1,67 zł/l, z koli LPG o 1,14 zł/l. Biorąc pod uwagę, iż mówimy tutaj wyłącznie o litrze różnica jest ogromna. Za pełny bak paliwa trzeba teraz zapłacić blisko 100 złotych więcej.

W przeciągu roku zatem od jednych z najniższych cen ostatnich lat doszliśmy do najwyższych cen w historii Polski. Dziś średnio za diesel i benzynę płacimy już nieco ponad 6 złotych, a autogaz jest na poziomie około 3,20 złotych. To na pewno nie koniec podwyżek, choć przewiduje się, że nie będa one już tak dynamiczne. Choć gwarancji na to nikt nie daje.

diesel benzyna samochod

A miało być taniej

Co ciekawe, w sierpniu obiecywano nam, że po wakacjach paliwo będzie nieco tańsze. Okazało się jednak, że od tego czasu znacząco zdrożało w dwa miesiące. Diesel podrożał m.in. o 60 groszy, a LPG o 40 groszy. Prawda jest jednak także, że patrząc na ceny hurtowe i tak płacimy ”mało”. Paliwa powinny być droższe o około 20 groszy, jednak stacje rezygnują już od kilku tygodni ze swojej marży.

Warto zaznaczyć, że w hurcie paliwo już tak nie drożeje jak w ostatnim czasie. Mimo wszystko rafinerie wciąż sprzedają drożej paliwo, niż stacje paliw, a więc te mają możliwości  do tego, aby podnieść cenę. Tak naprawdę tracą na tym i zysków szukają, gdzie indziej. Taka sytuacja nie potrwa jednak długo. Istotne w tym wszystkim jest także to, że ceny ropy wciąż rosną i będą rosły, zwłaszcza im bliżej zimy.

Diesel benzyna LPG

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News