PILNE: Diesel, benzyna i LPG jednak nie będą tańsze o 70 groszy?! Zapłacimy za to ogromną karę

PILNE: Diesel, benzyna i LPG jednak nie będą tańsze o 70 groszy?! Zapłacimy za to ogromną karę

diesel benzyna lpg morawiecki

Podaj dalej

Wedle zapowiedzi Mateusza Morawieckiego od 1 lutego za diesel, benzynę i LPG powinniśmy płacić znacznie taniej. Polski rząd zamierza obniżyć VAT z 23 do 8 procent. Tyle tylko, że będąc w Unii Europejskiej nie może tego tak naprawdę zrobić. Potrzebuje do tego odpowiedniej zgody, a jeżeli jej nie uzyska czekają nas sankcje.

Diesel, benzyna i LPG bez 8 procent VAT?

Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen

W ubiegłym tygodniu premier zapowiedział, że VAT na paliwo w Polsce zostanie obniżony, a paliwo będzie tańsze o około 70 groszy. Sęk jednak w tym, że będąc w Unii Europejskiej musimy na taki krok otrzymać specjalną zgodę. A na kilka godzin przed ogłoszeniem oficjalnie tarczy antyinflacyjnej 2.0, wciąż jej nie ma.

Komisja Europejska nie jest chętna do tego typu zabiegów i mało prawdopodobne, że wyda w tej kwestii zielone światło. Bardziej realna jest obniżka do zero procent VAT na produkty żywnościowe, bo taki zapis ma się niebawem i tak pojawić w przepisach. Jeżeli chodzi jednak o diesel, benzynę i LPG nic nie jest planowane w tej kwestii.

Polski rząd chcąc obniżyć ceny paliw mógłby to zrobić jedynie do poziomu 15 procent. Ale wtedy musiałby obniżyć wszystkie podatki w Polsce do tego poziomu, a nie tylko na paliwa. To wydaje się jednak mało prawdopodobne, bowiem rząd skupia się wyłącznie na paliwach. To one w dużej mierze odpowiadają bowiem za rosnącą inflację w kraju.

premier zakaz przemieszczania

Za tanie tankowanie będą wysokie sankcje

Polska będzie musiała tłumaczyć się z czasem Komisji Europejskiej na to, dlaczego zdecydowała się wbrew prawu obniżyć VAT na diesel, benzynę i LPG. Chodzi o naruszenie unijnego prawa podatkowego, a także naruszenie konkurencji na rynku. Mimo wszystko wycofanie się z takiej obietnicy mogłoby doprowadzić do pogorszenia wizerunku rządu.

Ciężko się wycofać z takich słów. Wszelkiego rodzaju zmiany nie będą już w oczach obywateli, a zwłaszcza wyborców, tak atrakcyjne jak te zapowiedziane. Rząd znalazł się w trudnej sytuacji, ale musi patrzeć na własny kraj i to, co się w nim dzieje. Inflacja wciąż rośnie i niebawem ma być aż dwucyfrowa!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News