PILNE: Diesel, benzyna i LPG dużo tańsze! Andrzej Duda podpisał obniżenie cen paliw

PILNE: Diesel, benzyna i LPG dużo tańsze! Andrzej Duda podpisał obniżenie cen paliw

diesel andrzej duda

Podaj dalej

Diesel, benzyna i LPG będą już od poniedziałku znacznie tańsze, niż obecnie. Andrzej Duda w poniedziałek z samego rano podpisał ustawę, która obniża akcyzę na paliwa oraz zawiesza podatek od sprzedaży detalicznej dla paliw. Oznacza to, że od 20 grudnia kierowcy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będą tankowali paliwa taniej.

Prezydent podpisał obniżkę cen na diesel, benzynę i LPG

Już w najbliższy poniedziałek będziemy tankowali taniej o kilkadziesiąt groszy. Po obniżce grudniowej diesel, benzyna i LPG mają być tańsze o 20-30 groszy na litrze. O tyle mniej od ”właściwej” ceny będziemy zawsze płacili aż do końca maja przyszłego roku. Tarcza antyinflacyjna ma pomóc w tym, aby ceny w Polsce w końcu były niższe, a sama inflacja wyhamowała.

Czy to realnie pomoże w walce z inflacją? Zdania ekspertów i analityków są podzielone. Zdaniem większości będzie to mało skuteczne na tyle, aby realnie zażegnać panujący kryzys. Mimo wszystko kierowcy mają powód do zadowolenia, bowiem tańsze tankowanie zawsze sprawia, że na koncie pozostaje więcej pieniędzy.

Od 20 grudnia cena za diesel i benzynę powinna być zatem w okolicy 5,70-5,75 zł/l. Warto zatem poczekać z tankowaniem do poniedziałku, jeżeli nie mamy większej potrzeby z odwiedzaniem stacji paliw. A jeżeli już musimy dolać paliwa, to taką ilość, aby wystarczyła do końca niedzieli. W poniedziałek można za to spokojnie uzupełnić bak do jego końcowego limitu.

Kosztowne obniżki

Wszystkie obniżki związane z tarczą antyinflacyjną będą kosztowały rząd 1,5 mld złotych. Warto jednak pamiętać, że skoro rząd to tak naprawdę nas wszystkich. Tak naprawdę rząd zarządza naszymi pieniędzmi i na pewno będzie chciał je odzyskać w inny sposób, aby uzupełnić lukę, która powstanie.

Warto jednak pamiętać, że indywidualnie do 31 maja tak naprawdę mało zaoszczędzimy. Statystyczny kierowca zdoła zachować przez pół roku niecałe 200 złotych, a nawet i mniej. Kwestia tego, ile tak naprawdę zatankujemy przez ten okres i ile realnie będzie tańszy diesel, benzyna czy LPG.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News