PILNE: Diesel, benzyna i LPG będą tańsze! Premier Morawiecki zapowiedział obniżenie akcyzy na nośniki energii

PILNE: Diesel, benzyna i LPG będą tańsze! Premier Morawiecki zapowiedział obniżenie akcyzy na nośniki energii

diesel premier akcyza

Podaj dalej

Rząd wytacza ciężkie działa, jeżeli chodzi o wysoką cenę za diesel, benzynę oraz LPGna stacjach paliw. Mateusz Morawiecki przyznał, że rządowy pakiet antyinflacyjny jest już na ostatniej prostej przygotowań. Premier zdradził tylko, że zawiera on obniżkę akcyzy na nośniki energii, czyli temat tyczy się również paliwa. O ile będzie taniej?

Diesel, benzyna oraz LPG będą tańsze!

morawiecki premier paliwo

Premier zatem podkreślił to, o czym mówiło się od kilku dni. Dokładne szczegóły związane z pakietem mamy poznać w najbliższych dniach. Warto zaznaczyć, że rząd zamierza wprowadzić całą ustawę jak najszybciej, aby część z przepisów mogła obowiązywać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Nieoficjalnie wiadomo, że priorytetem jest właśnie diesel, benzyna i LPG.

To właśnie ceny paliw sprawiają, że inflacja poszła znacząco w górę w ostatnim czasie. Aby ją móc wygasić potrzeba do tego odważnych działań, a za te uważa się obniżenie akcyzy. Taki krok przyczyni się do tego, że kierowcy będą płacili mniej na stacjach. Pytanie pozostaje jednak otwarte ile mniej? Zwłaszcza w dobie spadającej ceny ropy.

Co istotne temat niższych cen ma tyczyć się również marż na stacjach paliw. Tutaj jednak dokładnie nie wiadomo, jak ”ucierpią” właściciele stacji paliw. Pojawia się coraz więcej spekulacji, że może zostać narzucona odgórna kwota, za którą nie będzie można drożej sprzedawać paliw. Diesel, benzyna i LPG osiągnie zatem maksymalną wartość. To jednak tak jak podkreślamy jedynie spekulacje.

diesel ceny paliw

Morawiecki wskazał winowajcę całej sytuacji

Wysoka cena za diesel, benzynę i LPG to konsekwencja szeregu zdarzeń. Zdaniem Mateusza Morawieckiego winna całej sytuacji jest Rosja. – Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu – powiedział premier, podkreślając, że gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.

Mimo wszystko wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej unormowania się sytuacji z cenami paliw. Rządy wielu krajów zmierzają ku temu, aby zakończyła się wręcz patologiczna sytuacja związana z rosnącymi cenami we wszytkich krajach.

paliwa diesel morawiecki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News