PILNE: Diesel, benzyna i LPG będą tańsze o 20 procent! I to przez najbliższe pół roku

PILNE: Diesel, benzyna i LPG będą tańsze o 20 procent! I to przez najbliższe pół roku

paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Wysoka cena za diesel, benzynę i LPG mocno uderzyła w inflację konsumencką oraz poziom życia obywateli. Dlatego też zdecydowano się na bardzo odważny krok i znaczące obniżenie ceny paliwa. Mieszkańcy Korei Południowej będą płacili 20 procent mniej za wszystkie paliwa. Warto podkreślić, że 40 procent ceny za każdy litr stanowią podatki.

Znacząca obniżka za diesel, benzynę i LPG

stacje paliw ceny diesel marża

Obywatele Korei Południowej będą płacili taniej za diesel, benzynę i LPG do końca kwietnia przyszłego roku. Według wyliczeń analityków kierowca pokonujący dziennie 40 kilometrów wyda miesięcznie około 20 000 wonów mniej, a więc w przeliczeniu na polską walutę 70 złotych. Warto jednak podkreślić tutaj znaczącą różnicę w zarobkach.

Z wyliczeń wynika, że państwo straci na takim kroku dość dużo, ale taka decyzja była uzasadniona. W ostatnim czasie wzrost cen wynosił 2,5 procent rok do roku, a więc różnica zrobiła się dość znacząca. Dlatego też rząd zdecydował się na dość odważną decyzję, aby ratować tamtejszą gospodarkę.

Podatek od benzyny zmniejszy się o 164 wony, a więc około 60 groszy na litrze. Z kolei podatek za diesel będzie mniejszy o 116 wonów, czyli 40 groszy,  za LPG obciążenie zostało zmniejszone o 40 wonów – 14 groszy na litrze. Obniżenie podatków o 20 procent to dość odważna decyzja, bowiem kraj straci na tym 2,5 biliona wonów (około 9 miliardów złotych).

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny

Ropa coraz tańsza

Informacje w kontekście ceny ropy są coraz bardziej pozytywne dla kierowców. Ropa brent na giełdzie kosztuje już poniżej 79 dolarów za baryłkę i nieustannie idzie w dół. Obniżka to strach przed tym, że największe kraje na świecie udostępnią swoje rezerwy, przez co na świecie pojawi się znaczący nadmiar produktu.

Wpłynąć na to na naturalną obniżkę ceny za diesel i benzynę, ale w efekcie powinno stanieć również LPG. Zobaczyć to powinniśmy dopiero jednak za kilka tygodni, choć w rafineriach już widać obniżki i to dość znaczące. Teraz musi się to przełożyć jeszcze na to, co widzimy na stacjach paliw.

ceny paliw diesel benzyna

W Polsce też będzie taniej

Warto wspomnieć, że w naszym kraju rząd także planuje obniżyć podatki na paliwo. Mateusz Morawiecki oficjalnie potwierdził te informacje i teraz wszyscy czekają na ogłoszenie szczegółów w tej kwestii. Ma to nastąpić jeszcze przed zbliżającymi się światami. Wciąż jednak nie wiadomo o ile mniej będzie kosztował diesel, benzyna oraz LPG.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News