PILNE: Czarny scenariusz dla LPG się sprawdza. Kierowcy mogą obawiać się wzrostu do 4 złote za litr

PILNE: Czarny scenariusz dla LPG się sprawdza. Kierowcy mogą obawiać się wzrostu do 4 złote za litr

lpg tankowanie stacja

Podaj dalej

Nie jest dobrze, jeżeli chodzi o LPG na polskich stacjach paliw. Ceny nieustannie idą w górę, a tylko w ostatnim tygodniu podskoczyły o ponad 10 groszy. Obecnie średnia cena za autogaz w Polsce wynosi 3,34 zł/l, ale w wielu punktach zaczyna się już pojawiać kwota powyżej 3,40 zł/l. Niestety w przypadku tego paliwa ciężko o pozytywne sygnały.

Czarne chmury nad LPG

Analitycy w przypadku autogazu się nie mylili. Już kilka miesięcy temu prognozowali, że na koniec roku LPG na stacjach paliw będzie kosztowało w okolicach 3,50 zł/l. I już naprawdę niewiele brakuje do tego, aby została osiągnięta właśnie taka cena. Do końca roku zostało jeszcze niecałe półtora miesiąca i możemy być pewnie, że ta bariera zostanie osiągnięta.

Gaz drożeje w bardzo szybkim tempie, a co za tym idzie także i autogaz. Już mało kto pamięta, że w tym roku tankowaliśmy po około 2,20 zł/l, a wysoką ceną wydawało się, gdy za LPG przyszło płacić po 2,80 zł/l. Dziś za takie wartości kierowcy daliby bardzo wiele i powiedzieliby, że paliwo jest tanie. Na taką ”taniość” przyjdzie nam jednak sporo poczekać.

Teraz pozostaje mieć nadzieje, że śnieg i ujemne temperatury nie przyjdą bardzo szybko. Eksperci nieustannie alarmują, że to przyczyni się do jeszcze większych wzrostów cen. Jeżeli chodzi o LPG nie ma drugiej rzeczy w Polsce takiej, która tak szybko podrożała, jak właśnie to paliwo. Mowa tu o 53-procentowej podwyżce! Dalej jest benzyna, transport, śmieci i drób.

W 2022 roku pęknie bariera 4 złote?

Ze wstępnych szacunków wynika, że na okres świąteczno-noworoczny przyjdzie kierowcom płacić około 3,50 zł/l. Po nowym roku nie należy spodziewać się obniżek, ale na pewno też nie nagłych wzrostów cen. Mimo wszystko LPG będzie wciąż drożało i sytuacja przez okres zimowy nie powinna ulegnąć zmianie.

Z drugiej strony jest jedna pozytywny sygnał, że za rok o tej porze mamy płacić poniżej 3 złotych za litr! Tak szacują eksperci, który uważają, że autogaz wróci do normalnej ceny. Tyle tylko, że normalną ceną nie będzie już np. 2,20 zł/l, a około 2,70 zł/l. Każdy taką kwotę przyjąłby jednak dziś w ciemno.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News