PILNE: Coraz lepsze sytuacja z LPG na rynku. Kierowcy mają powody do zadowolenia

PILNE: Coraz lepsze sytuacja z LPG na rynku. Kierowcy mają powody do zadowolenia

autogaz lpg paliwo

Podaj dalej

LPG staje się coraz bardziej widocznym paliwem, na którym chce jeździć coraz więcej kierowców. I trudno się temu dziwić, bowiem przemawiają za nim dość jasno liczny. Autogaz redukuje emisję CO2 o około 10 procent. Do tego jego cena na tle innych paliw wypada bardzo korzystnie. Kierowcy mogą jeździć blisko o połowę taniej.

Rośnie zainteresowanie LPG

Największa zasługa w tym, że LPG zyskuje na popularności to zasługa Dacii. Rumuński producent ma bardzo szeroką ofertę samochodów i praktycznie w każdym istnieje możliwość zamontowania instalacji gazowej. Kierowcy to wykorzystują, bowiem dopłaca się grosze, a w aucie jest praktycznie za darmo fabryczna instalacja.

W Polsce przez pierwsze dziewięć miesięcy Dacia sprzedała w Polsce blisko 16 tysięcy nowych samochodów. Co ciekawe, ponad połowa z nich to auta które poruszają się na autogazie. Również duże zainteresowanie LPG i autami Dacii jest we Włoszech, gdzie Sandero i Duster dominują. Włoski także upodobali sobie instalację gazową i coraz odważniej idą w jej kierunku.

W ostatnim czasie widać wzrost ceny tego paliwa, ale i tak zachowuje on taki dystans do benzyny i oleju napędowego, że pozostaje atrakcyjny cenowo. Zwłaszcza, że w przypadku LPG to tylko chwilowy wzrost, bowiem przewiduje się, że w przyszłym roku po zimie paliwo to będzie taniało. Zresztą tak jest zawsze, że po dużych wzrostach przychodzi czas spadku.

Autogaz niedocenioną przyszłością

W dobie zmian w motoryzacji dość mało mówi się o tym, jaką rolę odgrywa tutaj LPG. Głównie słychać głosy o tym, jak szkodliwa jest benzyna oraz olej napędowy, ale autogaz jest często pomijany. Wynika to też zapewne z racji tego, iż bez benzyny taki układ praktycznie nie funkcjonuje. Zatem jest to naczynie dość mocno połączone.

Zanim jednak jakiekolwiek zmiany dotkną kierowców jeżdżących na LPG minie sporo czasu. Można zatem dość spokojnie delektować się tańszą jazdą i oczekiwać, aż cena tego paliwa na stacjach zacznie spadać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News