PILNE: Co dalej z programem Rodzina 800+?! W poniedziałek 300 złotych możne zniknąć jak bańka mydlana

Wciąż nie ma pewności, czy program Rodzina 800+ będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z obietnicami rządu i wszystkimi krokami, jakie wykonał w tym celu ma tak być. Do tego tego wszystkiego brakuje jednak jeszcze jednej ostatecznej rzeczy, która całkowicie domknie ten temat. Ma to być podpis prezydenta, który sprawi, że od nowego roku na konto będzie wpływało więcej o 300 złotych na konta rodziców.

800+ prezydent podpis
Podaj dalej

800+ coraz bliżej

800+ nowy dodatek
Twitter/Sejm

W poniedziałek Andrzej Duda ma oficjalnie podpisać nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 złotych. Z reguły prezydent podpisuje tego typu dokumenty w swoim zaciszu, a społeczeństwo jest tylko o tym informowane. Tym razem jednak będzie zupełnie inaczej i wszystko wydarzy się przed obiektywami kamer, w ceremonialny sposób.

Po ty, jak Jarosław Kaczyński niespodziewanie w połowie maja, że będzie 800+, rząd bardzo szybko domknął ten temat. W zaledwie niecałe trzy miesiące od ogłoszenia tej informacji już 7 sierpnia oficjalnie będzie wiadomo, że zmieni się kwota świadczenia. Dla obecnego rządu to ogromny sukces, bowiem sam wprowadził ten dodatek, a teraz go znacząco podnosi. Dlatego też cała uroczystość podpisu ma mieć charakter bardzo oficjalny.

– Zakład podniesie wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszania się w tej sprawie do ZUS – powiedziała niedawno prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Oznacza to, że rodzice nie muszą kompletnie nic robić, jeżeli pobierają już świadczenie 500+ z bieżącego okresu rozliczeniowego.

800+ nowy dodatek
fot. freepik

Rodziny otrzymają ogromne wsparcie

Dla wielu rodzin życie w trudnej sytuacji pod dyktandem inflacji znacząco się polepszy od nowego roku. Na każde dziecko rodzice otrzymają dodatkowo po 300 złotych więcej, a więc łączna kwota w przypadku rodzin wielodzietnych zrobi się naprawdę pokaźna. To też sprawi, że zmniejszy się ubóstwo w społeczeństwie. Rodzice będą mogli zapewnić więcej swoim dzieciom, a także poprawić sytuację materialną w gospodarstwie domowym.

Dla rządu będzie to bardzo duży wydatek, ale tak naprawdę pokryje je społeczeństwo. Bo to z naszych podatków, które są coraz większe idą pieniądze na 800+. Dlatego też tak naprawdę najwięcej tracą osoby, które nie mają dzieci, a są w wieku produktywnym. Im państwo jak na razie nie zapewnia nic w przeciwieństwo np. patrząc też na drugi biegun, a więc seniorów.

500+ 800+ rodzina
fot. freepik

 

Przeczytaj również