PILNE: Co dalej z prawo jazdy Polaków? Nadchodzące zmiany mogą sporo namieszać w naszym życiu

PILNE: Co dalej z prawo jazdy Polaków? Nadchodzące zmiany mogą sporo namieszać w naszym życiu

prawo jazdy nauka

Podaj dalej

Coraz bliżej zmian, jeżeli chodzi o prawo jazdy w Polsce. I po raz kolejny w dużej mierze tyczy się to głównie kwestii finansowych. Co dalej z uprawinieniami, które dla wszystkich we współeczesnym świecie są jedną z najważniejszych posiadanych rzeczy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego chcą zmian i wydaje się, że w końcu osiągną swój cel. Pytanie tylko – kiedy?

Prawo jazdy znów tematem numer jeden

prawo jazdy word
fot. freepik

Sytuacja Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z miesiąca na miesiąc staje się coraz trudniejsza finansowo. Najbardziej cierpią na tym osoby zdające egzaminy na prawo jazdy, bowiem to właśnie one są jedynym możliwym źródłem dochodów. O przymykanie oka za najmniejsze wykroczenia nie ma zatem mowy. Dlatego też tak ciężko w ostatnim czasie zdobyć uprawienia.

Zarząd Związku Województw RP przedstawił konkretne propozycje zmian stawek opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego. Teraz czeka na odpowiedź, a ta wydaje się być możliwa tylko jedna. Pytanie jednak nie jest takie, czy stawki za egzamin wzrosną. Bardziej zasadne jest to, kiedy to się stanie. Bo na pewno nie będzie to w tak krótkim czasie, w jakim oczekują tego WORD-y.

Jeżeli zmiany wejdą w życie za egzamin teoretyczny cena wyniesie nie 30 złotych a 50 złotych. Z kolei praktycznie nie będzie kosztował już 140 złotych, a 200 złotych. Zmienią się także stawki pozostałych egzaminów, ale nie będzie to w żadnym przypadku kwota większa niż 60 złotych, a nawet będzie zdecydowanie mniejsza.

prawo jazdy egzamin
fot. freepik

Podwyżki nie są tak duże

Wbrew pozorom nie są to podwyżki, które mogą zrujnować portfele przyszłym kierowców. To jednorazowa podwyżka, którą każdy jest w stanie udźwignąć. Oczywiście bardziej będzie ona doskwierała, jeżeli ktoś ma problem ze zdaniem egzaminu praktycznego. Bo zdecydowanie łatwiej zapłacić kilka razy po 140 złotych, niż po 200 złotych.

Ale i to przy dzisiejszej wartości pieniądze nie powinno stanowić większego kłopotu. Prawo jazdy muszą czekać zmiany finansowe, bowiem w innym przypadku WORD-y mogą mieć problem z dalszym funkcjonowaniem. A trzeba pamiętać, że to jednostki państwowe, a nie prywatne. Dlatego też z czasem może to doprowadzić do strajków i wydłużenia terminów egzaminów. O ile w końcu nie zajdą oczekiwane zmiany.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News