PILNE: Co dalej z LPG w Polsce? Prognozy nie są jednoznaczne dla tego paliwa

PILNE: Co dalej z LPG w Polsce? Prognozy nie są jednoznaczne dla tego paliwa

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

Kiedy inne paliwa taniały, LPG zaczęło niepokojąco drożeć. Obecnie za autogaz trzeba płacić na stacjach paliw około 3,70 złotych za litr. Cena jest o tyle wysoka, że bardzo blisko granicy 4 złote za litr. To na pewno budzi duży niepokój wśród kierowców, którzy są przyzwyczajeni do znacznie niższych stawek. Co czeka zatem posiadaczy samochód z instalacją gazową w kolejnych dniach?

Jaka cena za LPG?

LPG autogaz ceny
fot. freepik.pl

Pierwsze dni marca były przeniosły sporą podwyżkę za LPG, bowiem kierowcy zaczęli płacić o około złotówkę drożej niż płacili w lutym. Od 11 marca cena hurtowa za autogaz się nie zmieniła i widać to także na stacjach paliw. Ceny jakie obowiązywały tydzień temu, są praktycznie identyczne jak teraz.

Średnia cena za LPG w Polsce wynosi obecnie 3,32 zł/l, a więc z doliczeniem VAT-u i marży mamy to, co widzimy na stacjach paliw. Naprawdę niewiele brakuje do tego, aby pojawiła się czwórka z przodu. To już będzie duży odskok od właściwej ceny, która dla wielu osób jest pewnym standardem, jaki powinien być. Mowa o kwocie 2,50 zł/l, za którą wszyscy patrzą z utęsknieniem.

Choć cena może jeszcze pójść w górę, to i tak patrząc na cenę za benzynę i diesel, LPG wciąż będzie konkurencyjne. Rzecz jasna każdy inwestujący w autogaz nie o takich cenach myślał, gdy kupował samochód. Oszczędności miały być znacznie większe, ale jak na razie na pewno nie będą.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Historyczna czwórka z przodu

W Polsce jeszcze nigdy w historii średnia cena za LPG nie wynosiła ponad 4 złote. Najwyższa stawka jaka obowiązywała ma praktycznie miejsce teraz. Patrząc na rynki bardziej trzeba spodziewać się niewielkiej podwyżki w kolejnym tygodniu, niż obniżki. Przez najbliższy okres cena autogazu na pewno nie spadnie, a może tylko drożeć.

Rynek wciąż jest bardzo napięty, a trzeba pamiętać o tym, że w przypadku gazu to Rosja jest najmocniejszym graczem. Dlatego też trwa moment niepewności i dla wielu krajów zmian. A to może wywoływać różne skutki względem podaży. Taka sytuacja na pewno szybko się nie zmieni.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik
LPG

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News