PILNE: Co dalej z cenami LPG na stacjach paliw? Kierowcy mogą zostać pozytywnie zaskoczeni

PILNE: Co dalej z cenami LPG na stacjach paliw? Kierowcy mogą zostać pozytywnie zaskoczeni

lpg tankowanie samochod

Podaj dalej

W ostatnim czasie nieco ciszej zrobiło się o LPG i jego cenach. Znacznie więcej zdecydowanie pisze się i mówi o ropie naftowej, a tym samym o oleju napędowym i benzynie. Autogaz niewątpliwie żyje swoim własnym życiem i w dużej mierze niejako jest zależny od dwóch pozostałych wspomnianych paliw. Sytuacja z nim mimo wszystko nie wygląda tak źle.

Nadejdzie moment tańszego LPG

Z reguły LPG pozostaje zawsze niemal dwukrotnie tańsze niż benzyna i diesel. Dlatego też, gdy te paliwa zdrożały o niemal 2 złote, cena za autogaz powędrowała o złotówkę w górę. Obecnie płacimy za tankowanie gazu około 3,20 zł/l i widać, że cena nieco już wyhamowała. Teraz wiele będzie zależało od tego jak zachowa się ropa naftowa. Dokładniej mówiąc zapotrzebowanie na nią.

Inna kwestia, że Rosja wciąż pogrywa swoje zagrywkami politycznymi. Największy producent gazu świadomie prowadzi zagrywki związane z produkcją, przez co jest w stanie regulować bardziej ceny. Podobnie zresztą dzieje się w przypadku OPEC+, dlatego też za paliwo płacimy takie ceny, a nie inne.

Dużo wskazuje na to, że pierwsze zmiany na plus mogą nastąpić po otwarciu Nord Stream 2. Władze Rosji nie ukrywają, że wówczas ich polityka może ulegnąć zmianie. To może w efekcie doprowadzić do tego, że za LPG zapłacimy po prostu mniej. Pod uwagę należy wziąć jednak inne czynniki jak transport, który przy takiej cenie za diesel nie będzie tani.

Ceny paliw zmienią się nie wcześniej niż w połowie 2022 roku

Coraz częściej mówi się, że zima nie przyniesie żadnych zmian na plus. Tym bardziej że zmiany w kwestii OPEC+ nastąpią dopiero w kwietniu przyszłego roku. Zanim te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, trzeba będzie poczekać kilka tygodni, miesięcy. Zakłada się zatem, że taniej może być dopiero w okresie wakacyjnym.

Trzeba zatem mocno uzbroić się w cierpliwość, w oczekiwaniu na mniejsze płatności na stacjach. Wtedy też gaz powinien zacząć schodzić do trzech złotych za litr, a z czasem poniżej. Eksperci przewidują, że za rok o tej porze za LPG możemy płacić w okolicach 2,50-2,60 zł/l. Taka stawka na pewno ucieszy każdego. Nie ma co liczyć na to, że kiedyś autogaz znów będzie za nieco ponad 2 złote. Światowa gospodarka i rynki musiałyby naprawę się mocno zmienić, a przy obecnych wzrostach kosztów trudno wierzyć, że wszystko zacznie tanieć przy dużych zarobkach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News