PILNE: Co dalej z ceną za LPG na stacjach paliw. Ile zapłacą kierowcy po decyzji Mateusz Morawieckiego?

PILNE: Co dalej z ceną za LPG na stacjach paliw. Ile zapłacą kierowcy po decyzji Mateusz Morawieckiego?

ceny paliwa lpg

Podaj dalej

Decyzja jaką ogłosił Mateusz Morawiecki wobec LPG, wzbudziła ogromny niepokój wśród milionów polskich kierowców. Wszyscy zadają sobie jedno pytanie – jak to wpłynie na cenę tego paliwa? I trudno dziwić się taki obawom, bowiem każdy montował instalację gazową z myślą o oszczędnościach. Pojawia się jednak widmo, że to mogą one nie być aż duże.

Co z LPG po rezygnacji importu z Rosji?

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Mateusz Morawiecki nie tak dawno ogłosił, że Polska do końca roku zrezygnuje całkowicie z rosyjskiego LPG. A przypomnijmy, że kierunek ten stanowił jeszcze rok temu około 50 procent importu tego paliwa do naszego kraju. I choć pomysł natychmiastowego zerwania z autogazem z Rosji upadł, to jednak dojdzie on do skutku w nieco dłuższej perspektywie.

Nie było możliwości bowiem takiej, aby z dnia na dzień odciąć się od dostaw. Byłoby to opłakane w skutkach dla milionów Polaków, dla których, krótko mówiąc, brakłoby paliwa. Polska jest przygotowana na tego typu zabieg, ale nie z dnia na dzień. Potrzeba chwilę czasu, aby dopiąć kontrakty z innymi krajami i dopracować wszystko na tip-top pod względem logistycznym.

Dlatego też właśnie wyznaczono termin do końca 2022 roku. Ale już teraz kilka firm zajmujących się LPG w naszym kraju odcięło się od Rosji i sprowadza gaz z innych części świata. Tak robi m.in. Gaspol, który od 25 lutego, a więc dzień po wybuchu wojny, całkowicie odciął się od Rosji. Szybko zaczęto sprowadzać gaz z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Pod względem dostaw nie ma obaw o to, że trzeba być w pełni uzależnionym od Rosji.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Jaka będzie cena autogazu?

Jak to jednak wpłynie na ceny gazu, skoro jak wiadomo Rosyjskie LPG jest najtańsze. Oczywiście nie należy spodziewać się tego, że za tankowanie będziemy płacić nieco ponad 2 złote za litr. Już w ubiegłym roku średnia cena detaliczna wynosiła 2,69 zł/l i była tym samym o 31 procent wyższa niż rok wcześniej. W 2022 roku wygląda na to, że znów będzie to kwota o kilkadziesiąt groszy większa. Jak na razie paliwo to dość mocno umocniło się powyżej 3,50 zł/l (choć powinno być tańsze, lecz jest nałożona duża marża stacji paliw).

Eksperci z branży studzą jednak emocje i mówią jasno – sytuacja z cenami LPG będzie stabilna. Zauważają, że w ostatnich latach często rosyjskie LPG było droższe niż to w innych krajach, a na stacjach paliw jakoś tego nie zauważono. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiednich kontraktów i czekanie na to, aż diesel oraz benzyna będą tańsze. Autogaz bowiem jest pokrewnym paliwem i jego cena wpływa na to, w jakiej cenie jest ropa.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News