PILNE: Ceny paliw zmienią się nie do poznania. Za takie pieniądze zatankujemy diesel i benzyną na początku kwietnia

PILNE: Ceny paliw zmienią się nie do poznania. Za takie pieniądze zatankujemy diesel i benzyną na początku kwietnia

podatek ceny paliwa stacja paliw

Podaj dalej

Kolejne ruchy jeżeli chodzi o ceny paliw w drodze! Kwiecień rozpocznie się zupełnie niż poprzedni miesiąc na stacjach paliw. Kierowców od marca spotykały do pewnego czasu głównie podwyżki, a ten miesiąc zwiastuje początkowo wyłącznie obniżki. Diesel i benzyna będą powoli tanieć, a czynników to potwierdzających jest coraz więcej. Przynajmniej na ten moment.

Ceny paliw topnieją jak śnieg po zimie

ceny paliw stacja
fot. freepik.pl

Nawiązanie do zimy nie jest przypadkowe, bowiem sytuacja na stacjach paliw dość mocno przypomina warunku pogodowe. Większe opady śniegu przychodzą szybko, a sam opad topnieje powili. Tak samo wyglądają ostatnio ceny paliw – rosną dość szybko, a gdy przychodzi do obniżek dzieje się to bardzo powoli.

Od 25  marca obserwowane są nieustanne spadki ceny paliw w hurcie. Przekłada się to mniej lub bardziej na to, co widzimy na stacjach paliw – zwłaszcza teraz, gdy mamy już około tygodnia od obniżek. Co tak naprawdę oznacza w rzeczywistości i jakie znacznie będzie miało dla naszego portfela? Jak na razie niezbyt znaczące, ale pozwoli zacząć wydawać mniej.

Bo jeżeli chodzi o diesel, ten w cenie hurtowej zdążył przez około tydzień stanieć o 40 groszy. Można powiedzieć, że dużo, ale przy obecnych cenach, wciąż pozostajemy na bardzo wysokim poziomie wydatku. Jeszcze mniej znacząco obniżka dostrzegana jest przy benzynie. Tutaj spadek jest notowany na poziomie blisko 20 groszy. Widać zatem, że ceny paliw idą w dół, ale jak na razie topnieją one dość powoli.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.pl

W kwietniu będzie mniej ropy?

Największą obawą jeżeli chodzi o kwiecień są złe prognozy do ropy. Wielu analityków zwiastuje jej niedobory, które tak naprawdę dopiero się zaczną. Marzec nie miał prawa ich pokazać, bowiem były to pierwsze dni, a nawet nie tygodnie, jeżeli chodzi o zmiany. A chodzi o zmiany względem ropy oferowanej przez Rosję od której odwróciło się wiele krajów.

Efekty tego mają być widoczne dopiero po czasie. Zwłaszcza, że OPEC+ nie zmienia swojej polityki wydobycia, a więc braki ropy na świecie będą widoczne, a to wpłynie na ceny paliw. Z tego powodu Stany Zjedzone planują już uwolnienie kolejnych rezerw. Sytuacja w kraju staje się tam, bowiem z miesiąca na miesiąc coraz gorsza.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News