PILNE: Ceny paliw zamrożone na pół miesiąca. Diesel, benzyna i LPG w Polsce bez zmian

PILNE: Ceny paliw zamrożone na pół miesiąca. Diesel, benzyna i LPG w Polsce bez zmian

ceny paliw stacja

Podaj dalej

Od równo połowy kwietnia ceny paliw praktycznie ani drgnęły na stacjach. To niewątpliwie bardzo dziwne zjawisko, bowiem z takim nie mieliśmy do czynienia od bardzo dawna. Wiele wskazuje na to, że druga połowa kwietnia praktycznie tak się skończy, a więc diesel, benzyna i LPG utrzymają się dosłownie na identycznych cenach jest obecnie.

Ceny paliw zamrożone

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Najlepiej widać to po cenach hurtowych, patrząc na diesel i benzynę. Tak ceny paliw zmieniły się dosłownie kosmetycznie – w najbardziej minimalistycznym słowa tego znaczeniu. I tak olej napędowy utrzymuje się na poziomie 6,66 zł/l w hurcie, natomiast 95-tka jest po 5,89 zł/l. Są to ceny bez doliczenia VAT-u, a także marży.

Jak to wygląda z nimi, zdążyliśmy się już przez ostatnie dni dobrze przyzwyczaić. ON utrzymuje się na poziomie średnim 7,13 zł/l, a benzyna 6,46 zł/l. To oznacza, że ceny paliw od około 10 dni praktycznie pozostają bez zmian. Po tym jak wzrosły o około 20 groszy, utrzymują się do dnia dzisiejszego. I zapewne takimi cenami przywitamy również maj.

Kierowcy zatem nie mają zbyt dużych powodów do zadowolenia, bowiem diesel i benzyna utrzymuje się na wysokim poziomie, a z tego tytułu również i LPG. Kierowcy autogazu opłacają marżę za wszystkich pozostałych kierowców, wydając na każdym litrze około 70 groszy więcej! To ogromna kwota, jaką muszą dokładać. I to tylko dlatego, że ich paliwo jest po prostu tanie… za tanie, na tle pozostałych.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Diesel i benzyna w potrzasku

Ceny paliw pozostają dość stabilne z jednego powodu – zderzają się na nich dwa fronty. Z jednej strony ropa tanieje, z drugiej niestety polska waluta zatrważająco słabnie. To oznacza, że lada moment zapewne znów zostaną podniesione dość znacząco stopy procentowe. A to dla wielu gospodarstw domowych może być cios, po którym się już nie podniosą.

A wskazuje na to m.in. fakt, że rząd przygotował specjalny program ratunkowy dla Polaków mających kredyty hipoteczne. To pokazuje, że przez najbliższe dwa lata będzie odbywał się koszmar dla nich. Co za tym idzie, wielu z nich może być po prostu nie stać na samochód, bowiem w takiej sytuacji trzeba sobie czegoś odmówić. A wszyscy doskonale wiemy, że utrzymanie auta w dzisiejszych czasach nie jest sprawą prostą.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News