PILNE: Ceny paliw wyhamowały. Powodów do zadowolenia jednak zero

PILNE: Ceny paliw wyhamowały. Powodów do zadowolenia jednak zero

diesel ceny paliw

Podaj dalej

W ostatni dzień kwietnia ceny paliw przestały tak gwałtownie rosnąć, jak miało to miejsce w ostatnich dniach. Tyle tylko, że pocieszenie z tego faktu jest bardzo niewielkie, gdyż zatrzymały się one na bardzo wysokim poziomie. To niestety nie jest dobra informacja dla kierowców na początek kolejnego miesiąca. Wjechać trzeba w niego z dużym workiem pieniędzy.

Ceny paliw złapały wysoki pułap

ceny paliw diesel
fot. freepik

Diesel w cenie hurtowej znajduje się lekko poniżej 7 złotych i tak przez najbliższe godziny, a bardziej i dni, będzie wyglądała jego sytuacja. Oznacza to, że kierowcy będą tankowali paliwo to w okolicach 7,50 złotych za litr. To o około 5o groszy więcej, niż jeszcze kilkanaście dni temu. Podwyżka zatem jest spora jak na tak krótki okres.

Benzyna także nie pozostaje bierna i pnie się w górę. Jej cena hurtowa przekroczyła szybko i pewnie 6 złotych i osiadła na poziomie ponad 6,20 zł/l. Cena tego paliwa zatem będzie kosztowała na stacjach paliw w okolicach 6,70 zł/l. Teraz wszyscy będą zadawali sobie pytanie, kiedy ceny paliw przekroczą kolejny próg. A niestety to właśnie maj wskazywany jest jako ten kluczowy miesiąc dla zmian.

Na razie cena za baryłkę ropy pozostaje na poziomie 100-110 dolarów, zaokrąglając dość wyraźnie. Najgorzej, gdy próg się podniesie na kolejny wyższy poziom, co już zostanie odczute mocniej na stacjach paliw. Podobnie wygląda problem z ceną dolara, który niestety zawyżył w ostatnich dniach ceny paliw na stacjach.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

LPG podniesie ceny paliw?

Kierowcy muszą patrzeć z dużą uwagę na cenę LPG. I mowa tutaj o kierowcach tankujących diesel i benzynę. Jeżeli autogaz będzie drożał ceny paliw ropnych także pójdą w górę, bowiem na LPG zostanie spadać marża i zostanie ona przeniesiona na pozostałe paliwa. Jeżeli tak by się nie stało gaz bardzo szybko by drożał na stacjach paliw i w dodatku jeszcze bardziej nieadekwatnie do sytuacji na rynku paliw.

Nowy miesiąc będzie kolejnym bardzo ciężkim okresem dla kierowców.  Muszą być oni przygotowani na dużą huśtawkę cen, w dodatku na wyższym poziomie niż w ostatnich tygodniach. A niestety wpłynie to po raz kolejny na inflację, która doskwiera coraz mocniej. Nowe dane pokazują, że właśnie przekroczyliśmy próg 12 procent. Wyhamowanie tego staje się coraz bardziej trudne.

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News